Vigyázat, unokázók!

<p>A magyar rendőrzsargonban unokázóknak nevezik azokat a telefonos csalókat, akik az éjszaka közepén felhívott idős emberek unokájának vagy gyerekének adják ki magukat, hogy így szerezzenek pénzt.&nbsp;</p>

A trükk évek óta működik, és nemcsak nálunk, hanem egész Európában. A profi színészeket megszégyenítő bűnözők zaklatott hangon azt hadarják a „nagyinak”, hogy bajba kerültek, megsérültek, és sürgősen pénzre van szükségük, mert különben nem kapnak kórházi ellátást vagy nem szállítja el őket a mentőhelikopter. Ennél meredekebb trükkök is működnek, ilyenkor a hozzátartozót kirabolták, adósságba keveredett, elkártyázta az összes pénzét, vagy egyenesen elrabolták őt.

Hiába az igyekezet, amellyel a rendőrség időről időre felhívja a figyelmet ezekre az esetekre a médiában, az idős embereket könnyű megijeszteni, ha közlik velük, hogy szeretteik bajban vannak. A sokk hatására előkapják a párnacihából a megtakarított pénzüket, és gondolkodás nélkül átadják annak, aki a rokonukra hivatkozva jelentkezik érte.

A közelmúltban Párkány környékén bukkantak fel a telefonos csalók, egy lelédi asszonyt kétezer eurótól szabadítottak meg azzal a mesével, hogy a fia kórházba került, és mivel ő okozta az autóbalesetet, sürgősen pénzre van szüksége. A nő akkor döbbent rá, hogy átverték, amikor fia másnap felhívta. Korábban egy ipolyszalkai idős asszonynak mondta valaki ugyanezt a telefonba, ő azonban elővigyázatos volt, felhívta a fiát, és persze kiderült, hogy kutya baja. Libádon szintén próbálkoztak a csalók, az ottani aggódó anyának azonban nem volt otthon készpénze, ezért taxival robogott a legközelebbi bankautomatához. Útközben szerencsére elmesélte a sofőrnek a történetet, és ha a taxis nem fog gyanút, most az a néni is szegényebb lenne kétezer euróval.

A nyugati bűnbandák általában alaposan felkészülnek a kiszemelt áldozatból. Tudják a családtag nevét, kedvteléseit, lakhelyét, sőt azt is, hogy milyen gyakran szokott utazni, kik a barátai. Ehhez nem is kell megfigyelniük az illetőt, elég, ha szétnéznek a Facebookon. Nálunk inkább a szomszédokkal beszélgetnek el a csalók, vagy beülnek a kocsmába és kikérdezik a törzsvendégeket. De gyakran maga az idős áldozat szolgál hasznos információkkal, amikor gyanútlanul mesélni kezd a családjáról a buszmegállóban vagy a temetőben egy barátságosan érdeklődő idegennek.

Szóval nem könnyű a magányosan élő, emberi kommunikációra kiéhezett öregek lelkében elhinteni a bizalmatlanság magjait, mert eleve nem feltételeznek rosszat a másikról. Különösen aljas és undorító módja ez a csalásnak. A rendőrség már a nyugdíjasklubokban is tart felvilágosító előadásokat, és figyelmeztető plakátokat is kiraktak. Ennél többet nem nagyon tehetnek. És én is csak ennyit tehettem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?