Márciusban új biztonságpolitikai dokumentumot adtak ki az Egyesült Államokban Nemzeti védelmi stratégia címmel. Ez azért is fontos, mert az első ilyen jellegű dokumentum George Bush újraválasztása óta.
USA: nincs váltás a védelemben
A nemzetközi stratégiai környezet amerikai értelmezése szempontjából döntő fontosságú az első megállapítás: Amerika háborúban áll. Az Egyesült Államok helyzetével és küldetésével kapcsolatban szintén megerősítést nyert a biztonsági stratégiában lefektetett fő cél: a „nem demokratikus világ” globális transzformációja, amely leginkább az olyan kritikus régiókat érinti, mint a Közel-Kelet. Ezzel kapcsolatban abból indulnak ki, hogy a demokratikus átalakulás automatikusan megerősíti az USA befolyását a világban, ezért komoly hatalmi tényező is. Az új stratégia rendkívül érdekes és messzemenő következményekkel járó változásokat határoz meg a nemzetközi jogban is. Ennek egyik eleme, hogy az egyes országoknak a nemzetközi stabilitás megszilárdítása érdekében képesnek kell lenniük szuverenitásuk effektív gyakorlására saját területeik felett, viszont ennek „felelősségteljes” módon kell realizálódnia.
A vesztfáliai rendszer – amelynek alapján gyakorlatilag semmi nem csorbíthatja egy-egy állam szuverenitását – módosítását jelentheti ez a megállapítás: elfogadhatatlan, hogy egyes rezsimek saját biztonsági fenyegetést jelentő céljaik érdekében a szuverenitás pajzsa mögé bújjanak. Hasonlóképpen nem lehet erre hivatkozni a saját lakosság ellen elkövetett bűnök esetében sem, amelyek a szuverenitás új határait jelenthetik. Nyilvánvaló, hogy ezek a nézetek erősen befolyásolva voltak az elmúlt évek eseményei által. Hogy ne csak Irakra gondoljunk, emlékezzünk például az 1999-es NATO-akcióra a Milosevics vezette Jugoszlávia ellen. Akkor a nyugati országok, noha nem volt ENSZ-meghatalmazásuk, arra hivatkoztak, hogy Belgrád nem folytathat hadjáratot saját lakossága (értsd: a koszovói albánok) ellen saját területi épségére és szuverenitására hivatkozva. Hasonló indoklással találkozhattunk Afganisztán esetében is, amikor még a tálibok voltak hatalmon (természetesen azt is hozzá kell tenni, hogy Afganisztán esetében volt ENSZ-meghatalmazás).
Az Egyesült Államoknak egyértelműen aktív, kezdeményező külpolitikát kell folytatnia. Ennek fő célja a stabilitás kiterjesztése és a kritikus régiók transzformációja. A globális stratégiai környezet elemzésekor a legbefolyásosabb tényező az instabilitás, a bizonytalanság. Ennek egyik következménye, hogy bár képesek vagyunk a legfontosabb folyamatok elemzésére, nem tudjuk az egyes specifikus történéseket előre meghatározni. Ebből viszont az következik, hogy minden releváns stratégiának és tervezésnek számolnia kell a meglepetésekkel és a váratlan történésekkel (lásd: a 2001 szeptemberében elkövetett terrortámadások). A dokumentum szerint napjainkban négyféle alapvető fenyegetés mutatható ki: hagyományos, irreguláris, katasztrofális és diszruptív. Ezek közül az Egyesült Államok csupán csak az elsőre van felkészülve, ráadásul a jövőben egyre inkább számolni kell a különböző típusú fenyegetések kombinációjával is, ami még inkább megnehezíti a körülményeket és bonyolítja az esetleges válaszlépéseket. Noha a dokumentum elismeri a nem állami szereplők növekvő fontosságát a nemzetközi kapcsolatokban, főszereplőknek még mindig az egyes országokat tartja. Természetesen ez egy újabb tényező, amelyben nagyfokú kontinuitás mutatható ki az eddigi amerikai irányvonallal. Ami a konkrétumokat illeti, két alapvető kategória különböztethető meg: az úgynevezett kulcsállamok, tehát a globális vagy szélesebb regionális befolyással rendelkező nagyhatalmak, valamint az úgynevezett problémás államok. Ezek közös jellemzője, hogy biztonsági kockázatot jelentenek saját geopolitikai régiójuk stabilitására, és sok esetben az amerikai érdekekre is. A kockázatot tovább növeli ezen államok igyekezete tömegpusztító fegyverek beszerzésére.
Összefoglalva elmondható: semmi nem mutat arra, hogy drámai változás következne az amerikai kül- és biztonságpolitikában. Sőt, a márciusi stratégia csak megerősíti az amerikai politika eddigi irányvonalát.
A szerző külpolitikai elemző
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.