Unió jobbról és szélsőjobbról

<p>Erősödnek az unióellenes hangok. A politikusok és az elemzők a szélsőséges politikai csoportok előretörése miatt kongatják a vészharangot. A májusi európai parlamenti választások után várhatóan lényegesen több EU-ellenes párt juthat képviselethez.</p>

Az Európa-ellenesség szélsőségesekre való redukálása mindazonáltal megtévesztő. Már az unió és Európa összemosása is helytelen. Nemcsak a radikálisok vagy a nemzeti populisták, hanem a politikai paletta más oldalain elhelyezkedők között is vannak EU-ellenesek, pontosabban olyanok, akik ellenzik az integráció elmélyítését, ellenben az európaiság, az európai gondolat számukra teljesen elfogadható. Az Európai Uniót nem a radikálisoktól kell félteni, hanem önmagától. Éppen liberális oldalon vannak egyre többen, akik az uniót mint bürokratikus intézményt, illetve mint gazdasági egységet kárhoztatják. A fő érv a túlzott központosítás. Már vagy egy évtizede az uniós túlszabályozás példájává vált az uborkák előírt görbületének meghatározása. A humoros előírás mellett azonban van sok egyéb is, amely komoly gondot okoz a gazdasági szereplőknek. A tejtermékben található baktériumok arányának limitálása a hagyományos francia sajtgyártókat hozza nehéz helyzetbe. A buszok magasságának meghatározása majdnem a londoni emeletes buszok végét jelentette. A liberálisok leginkább talán a kvótarendszert ellenzik. Többek között ez az, amely tönkre vágta a közép-európai cukorrépa-termelést vagy a tejelőállítást. A liberálisok az uniós támogatási alapokat is kárhoztatják. Az ingyen pénzt nagyon gyakran alacsony hatékonysággal használják fel, arról nem is beszélve, hogy mindez a korrupció melegágya. Ez érvényes mind a korábbi, mind pedig az új tagállamokra. A pazarlás külön fejezetét jelenti az uniós intézményrendszer is. A legszembeötlőbb a „cirkusz”, vagyis a képviselők Strasbourg és Brüsszel közötti rendszeres havi pendliztetése. Az uniós bürokraták szociális előjogai messze meghaladják a tagállamok államigazgatásaiban dolgozó kollégáikét, miközben Brüsszel maga kifelé szigorításokat vár el. Az unió válságkezelési képessége elmarad az Egyesült Államokétól. Van tehát elég ok az Európai Unió bírálatára. Amíg a 70-es, 80-as években a Közös Piac éppen a gazdaság liberalizálásában jeleskedett, a mai unió szabályainak hálózata már részben visszaveti a gazdaságot. Ezért van az, hogy már nemcsak nemzeti, hanem liberális oldalról is van ok a kritikára.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?