Újra (és újra) a roma integrációról

<p>Most, hogy kicsit elülni látszik a megyei választások utáni vihar és 10 cikkből 8 már nem Kotlebáról szól (a sokéves hallgatás és érdektelensége után), szeretnék röviden visszatérni a roma kisebbség integrációjának kérdéséhez Szlovákiában.</p>

Egészen pontosan egyetlen, szerintem kulcsfontosságú alapelvvel szeretnék foglalkozni. Ez pedig az a felismerés, hogy a roma kisebbség sok minden, csak nem homogén, miközben problémáiban mégis akadnak országos (sőt regionális) szintű minták, és a helyes irányú lépések csakis a stratégiai szemlélet és a helyi jelenlét (terepismeret) kombinációjában jöhetnek létre. Mire gondolok, amikor azt mondom, hogy a romák nem alkotnak homogén közösséget? Elsősorban arra, hogy a térségben megszokott nemzetiségektől eltérő módon a romák belülről nézve még ma sem tartják magukat egy identitásközösség részének, bár a külső nyomás hatására ez a közösség egyre növekszik. Számos olyan kulcsfontosságú tényező van, amelyben az egyes roma csoportok döntően eltérnek egymástól: a beszélt nyelv (szlovák, roma, magyar), az asszimiláció foka (csak származásában roma, vagy pedig a többségitől eltérő közegben nevelkedett), az integráció foka (a nem romák körében vagy szegregáltan él) és a kulturális háttér (tradicionális közegben vagy mondjuk egy városi gettóban nevelkedett) mind-mind megkülönböztetik őket. Ennek ellenére mégis vannak tipikusan roma problémák: a mélyszegénységben élők zömmel roma, és a szociális eltérések mellett sok esetben a kulturálisak is elválasztják őket a többségi társadalomtól. Éppen ezért van szükség a stratégiai (makro) és a helyi (mikro) szintek kombinálására. Csak azok tudnak releváns válaszokat adni az egyes roma közösségek problémáira, akik pontosan ismerik a helyi sajátosságokat. A sok megmondóember, aki most aktivizálta magát Kotleba farvizén, erre nem alkalmas. Azok, akik valódi munkát végeznek a terepen, eddig is sokat, nagyon sokat mondtak arról, mit lehetne és kellene tenni az egyes közösségek integrációjáért. A stratégiai szint pedig ott jön a képbe, hogy az állami szegénypolitika célkitűzéseit központi keretek között kell meghatározni, a helyi megoldásoknak pedig ezen központi keretbe kell illeszkedniük. Ebből adódóan a stratégiai szintet sem a megmondóembereknek kell definiálniuk, hanem a helyi tapasztalatok keresztmetszetében kell megfogalmazódnia, azokat kell egy közös értelmezési keretbe integrálni. Kotleba előretörése ebből a szempontból végül még jól is elsülhet. A standard politikai erők számára ugyanis életveszélyes, hogy most akad valaki, aki – ugyan kamu és kivitelezhetetlen, de annál jobban hangzó – megoldásokat ajánl a roma–nem roma együttélés problémáira azoknak, akiket ez érint. Persze voltak ilyen remények korábban is: például az Egyszerű Emberek romaügyi reformja kapcsán, amit a Smer nagyon taktikusan úgy fojtott meg, hogy felvállalta és magához ölelte. Kotlebát mindenesetre még a Smer sem tudja magához ölelni. Ezért megalapozott most a remény, és azt is fontos kimondani: a megoldásokat már ismerik a terepen dolgozók, csak fel kell ismerni, struktúrába szervezni és megvalósítani azokat. Onnantól már „csak” politikai akarat kérdése az egész.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?