Újabb háborúra számít az amerikai közvélemény

javította Bush elnök megítélését a közvéleménykutatások szerint a sikerrel megvívott Irak elleni háború. Az amerikaiak többsége még azt is elnézné, ha sem Huszeint, sem a tömegpusztító fegyvereket nem találná meg a hadsereg.

javította Bush elnök megítélését a közvéleménykutatások szerint a sikerrel megvívott Irak elleni háború. Az amerikaiak többsége még azt is elnézné, ha sem Huszeint, sem a tömegpusztító fegyvereket nem találná meg a hadsereg. Bár a többség nem ért egyet a megelőző csapás politikájával, elkerülhetetlennek tartja az újabb, Szíria vagy Észak-Korea ellen indított háborút.

Az amerikaiak elsöprő többsége sikerként értékeli az Irak elleni háborút - írja a New York Times. A napilap a CBS televízióval közös közvélemény-kutatásának adatai szerint a többség még akkor is sikeresnek tartja a háborút, ha Huszeint nem fogják el, vagy nem találnak vegyi fegyvereket.

A háború népszerűsít

A háború sokat javított Bush népszerűségén is, a megkérdezettek 73 százaléka szerint az elnök "jól látja el feladatát". A háború előtti héten ez az arány 59 százalékpont volt - írja a Times. Bush még a demokrata választók körében is nagyon népszerű, támogatottsága 61 százalék.

Bush politikai sikerét jelzi, hogy 2001 óta először gondolja úgy az amerikaiak többsége, 62 százaléka, hogy országuk megnyerheti a terror elleni háborút.

Választási harc

Bush népszerűség-növekedése emlékeztet édesapja első öbölháború utáni népszerűség-növekedésére. Ennek ellenére az idősebb Bush akkor elbukta az újraválasztási kampányt, 1993-tól Clinton lett az Egyesült Államok elnöke. Az ifjabbik Bush számára is vannak intő jelek, a Times felmérése szerint a győztes háború ellenére az amerikaiak többsége ellenzi a "megelőző csapás" politikáját.

A közvélemény háborúra hangol

Hatvan százalékuk mégis úgy véli, az újabb háború több mint valószínű. A lehetséges célpontok között a napokban keményen megfenyegetett Szíriát és Észak-Koreát említették. Szíria esetében Bush ugyanakkor egyelőre kizárta a katonai megoldást. A támadás Tálas Péter, a Honvédelmi Minisztérium Stratégiai és Védelmi Kutatóhivatalának főigazgató-helyettese szerint sem lenne logikus lépés.

A szakértő szerint ehhez hiányzik még a szövetségesek, így Nagy-Britannia támogatása is, Szíria fenyegetése inkább Oroszországnak és Franciaországnak szóló üzenet. Észak-Korea esetében is valószínűbb a clintoni "kemény diplomácia", azaz a szankciók és a katonai fenyegetés folytatása. Mint Tálas mondta, még a háború legfőbb Pentagonbeli támogatói is "óvatos héják".

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?