Kollár és Krajniak (TASR-felvétel)
Titkos találkák gyanújának árnyékában
Már-már kémfilmbe illő történet bontakozott ki előttünk az elmúlt napokban: az ország vezetői szupertitkos gyűlésen vesznek részt, de a találka híre valahogy napvilágra kerül és hirtelen mindenki gyanús lesz. Valamiért mégis Boris Kollár mosolyog a legszélesebben.
Az történt ugyebár, hogy múlt hétfőn egy szupertitkos találkozón vettek részt a szlovák titkosszolgálat központjában az ország leghatalmasabb emberei.
A találkozó olyan titkos volt, hogy csütörtökre már az egész sajtó erről cikkezett, mivel tényleg impozáns névsor gyűlt össze az SIS-nél: ott volt Zuzana Čaputová államfő, Eduard Heger kormányfő (OĽaNO), Boris Kollár, a parlament elnöke (Sme rodina), Mária Kolíková igazságügyi miniszter (Za ľudí), Roman Mikulec belügyminiszter (OĽaNO), Maroš Žilinka főügyész, Daniel Lipšic speciális ügyész és Peter Kovařík országos rendőrfőkapitány.
Mi indokol egy ilyen találkozót? Földönkívüli invázió gyanúja merült fel? Támadás alatt az ország? Matovič megmérgezte magát macskakajával? Nem, úgy tűnik másról van szó.
A tárgyalások állítólag arról folytak, hogy manipulálták-e bizonyos korrupciós ügyek kivizsgálását, köztük Vladimír Pčolinskýnak, az SIS volt vezetőjének ügyét. Mivel a Matovič- és immár a Heger-kormány legkomolyabb eredménye az úgynevezett maffia elleni harc és a Fico-éra oligarcháinak rács mögé juttatása, ezért ha kiderülne, hogy ezek a rendőrségi ügyek manipulálva vannak/voltak, akkor abba nemcsak a kormány roppanna bele, hanem az egész társadalom is, amely a Kočner- és Bödör-félék rács mögé kerülése után egy fényesebb jövőben kezdett reménykedni. Ezért ha az SIS arra kezd utalgatni, hogy ilyen gond van, akkor talán indokolt egy ilyen meeting.
De csak talán, mert lássuk be: bűzlik ez az egész. A törvényhozói, végrehajtói és bírói hatalom vezetőinek nem kellene titkos találkákra járniuk, ezek a hatalmi ágak nem véletlenül vannak szétválasztva az alkotmányban.
Mert még ha semmi törvényellenes nem történt, semmilyen paktum nem köttetett, a gyanú árnyéka akkor is mindegyik érintettre rávetül. Az állampolgár önkéntelenül is elgondolkodik: mivel jobbak ezek, mint az előző garnitúra? Mert képzeljük el, hogy Fico, Kaliňák, Gašparovič, Čižnár és Gašpar egyeztet így folyamatban levő ügyekben, és kicsit máris összeszorul a gyomrunk (persze lehet, hogy korábban is voltak hasonló gyűlések, csak azokat sikerült tényleg titokban tartani).
A kétség már megmarad, ezzel pedig teljesült Robert Fico álma, aki egy éve boszorkányüldözésről és szervezett rendőrségi akciókról beszél, és most megkapta az áhított „bizonyítékot”. Nem kell ide semmi konkrétum, elég a pletyka, hiszen nem zörög a haraszt...
Milyen véletlen, hogy az SIS éppen a Sme rodina kezében van, és micsoda véletlen az is, hogy a rács mögé került Pčolinský az ő jelöltje. Először az ő miniszterük, Milan Krajniak kezdett el a bűnüldöző szerveken belüli hatalmi harcról beszélni, most meg valahogy pont erről szólt a titkos találka – de jaj! – az információ kiszivárgott. És bár azt írtam, az egész koalíciónak árt, ha a korrupciós ügyek vizsgálatának hitelessége sérül, a Sme rodinára ez nem feltétlenül igaz – hiszen az ő embere épp vizsgálati fogságban ül, és ha a rendőri munka megkérdőjeleződik, akár ki is szabadulhat. Lehetséges, hogy Kollár kijátszotta az ország teljes vezetését – Čaputovával az élen, akinek egy ilyen találkozóra el sem kellett volna menni –, és közben még Ficónak is odakacsintott? Csak találgathatunk.
Szlovákia viszonylag rövid történetében szép hagyománya van a titkosszolgálatok politikai célokra való felhasználásának. Vajon ez történt most is?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.