A karácsony mellett a másik legnagyobb, a világot szintén megszólító ünnepünk a húsvét. Mindkettő Jézus Krisztussal kapcsolatos: az első a születésnapja – egyébként ez az új időszámítás kezdete is –, a másik a keresztre feszítése utáni feltámadása. A karácsony és a húsvét is MINDENKI ünnepe. Gyerekkorom óta apám ügyelt arra, hogy mi, gyerekek tudjuk, hogy mikor mit ünneplünk. Aztán később már vártuk is az ünnepeket, mert az valahogy javított rajtunk, és a családi kört is összefogta, erősítette, örömöt hozott.
Mit üzen a húsvét?

Az ünnephez közeli napokban a böjt vége felé a háztartásokban intenzívebb lett a húsfélék – főleg a sonkák – előkészítése, a tojás és a vaj beszerzése a sokféle kalácshoz, süteményhez. Aztán következett az illatszerek vásárlása – erről sem a gyerekek, sem a férfiak nem feledkezhettek meg. Faluhelyen a gyerekeknél természetes volt régen a rózsavízzel való öntözködés. Bizony sok helyen kopogtattak a gyerkőcök, kezükben friss vesszőkből font pántlikás korbács volt, amellyel a lányok szoknyáját korbácsolták meg, ha engedték. A legények a lányokat a kúthoz vezették, és széthúzva kezüket bőrig locsolták kútból merített hideg vízzel. A nagyobbak kaptak egy kis szíverősítőt, a rózsavizesek hímes, de leggyakrabban piros tojást a tarisznyájukba. Ezek a hagyományok az idő múlásával megritkultak, elhalványultak, ki is maradtak.
Manapság egyre ritkább, de azért előfordul. Különösen az 1989-es rendszerváltás után jött néhány fordulat a szokásokat illetően (is). Változott a társadalom, a politika és fokozatosan a korszellem is. A társadalom polarizálódásának lehet(t)ünk tanúi, a múlttal és a hagyományokkal való törődés kiszorult a közéletből. A digitális világ és a mesterséges intelligencia előretörése megbénította az emberek gondolkodását, kiváltotta a tájékozatlanságot, az érdektelenséget és a közömbösséget. Így jutottunk el oda, hogy manapság sokan nem ismerik eléggé a különböző események és történések hátterét, a döntések indokoltságát vagy annak az ellenkezőjét. Van, akinek ez nagyon is megfelel, mert a tudatlan, tájékozatlan embereket könnyű az orruknál fogva vezetni.
A húsvéti ünnepek megfelelő alkalom arra, hogy mindezen elgondolkodjunk. Jézus történetének újragondolása kiváló lehetőség a belső megújhodásunkra, hiszen a feltámadás az élet győzelme a halál felett. Rá kellene térni erre az útra, mert ez vezetne ki bennünket a társadalmi sötétségből a világosra, amelyet minden gondolkodó ember kíván és akar. Aki figyelemmel kísérte egy picit Ferenc pápa igazán érzékelhető igyekezetét és jóakaratát, az megérthette, hogy mire figyeljenek és törekedjenek az emberek, hogy földi életünk boldog legyen. Ez a húsvét üzenete: az emberek találjanak egymásra – gondolkodásban és cselekedetekben egyaránt! Kellemes és vidám húsvétot!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.