Titkos amerikai börtönök világszerte?

Egy emberi jogi szervezet szerint az USA titkos börtönöket tart fenn, köztük többet hadihajókon.





Donald Rumsfeld amerikai hadügyminiszter elismerte, és megvédte egy iraki rab nyilvántartáson kívüli fogvatartását.

Az eset alig néhány órával Rumsfeld sajtótájékoztatója előtt kapott nyilvánosságot. Úgy tudni, tavaly év vége óta tartanak fogva egy terroristát Irakban anélkül, hogy nemzetközi szervezetek tudnának a férfiról.

Az American Civil Liberties Union (ACLU) emberi jogi szervezet szerint a Szövetségi Nyomozóhivatal (FBI) élt az úgynevezett Patriot törvény adta különleges, teljes titoktartást lehetővé tevő nyomozási jogával.

A Patriot, szószerint "hazafi", törvény neve egy betűszó is egyben: "a terrorizmus megállításához és megakadályozásához szükséges eszközök biztosítása" (Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism).

A sokat vitatott törvény 215-ös paragrafusa lehetővé teszi terrorista-gyanús személyek elleni nyomozás esetén a személyiségi jogokkal ellentétes lépések megtételét is. Azaz az FBI orvosi, pénzügyi, és más hasonló jellegű személyes adatokat is beszerezhet anélkül, hogy a gyanúsított erről tudomást szerezne.

Korábban John Ashcroft igazságügy-miniszter azt mondta, az FBI soha nem élt ezzel a jogával, ám az ACLU időközben olyan dokumentumok bitrokába jutott egy birósági eljárás folyamán, melyekből kiderül, hogy Ashcroft bejelentése óta az FBI legalább egyszer élt különleges jogaival.

Az ACLU pert indított a minisztréium ellen az ügyen, így jutott az iratok birtokába, melyek közül az egyik szerint a törvény az FBI-nak tárgyak - például lakáskulcs - titkos megszerzését is megengedi.

Az ACLU szerint Ashcroft mindaddig segítette a dokumentumok nyilvánosságra hozását, amíg az az érdekeit szolgálta, ám az elmúlt időszakban a helyzet változott. A minisztérium arra hivatkozva kérte a bíróságtól a per megszüntetését, hogy eddig egyetlen alkalommal sem használták a 215-ös paragrafust, ezzel szemben az ACLU által kikért és végül megkapott adatok, dokumentumok ezt cáfolják. A bíró még nem döntött a minisztréium kérelme ügyében.

A hadügyminiszter azt mondta, a férfi "nem volt láthatatlan a rendszer számára, és nem is kérdéses, hogy emberségesen bántunk vele".

A hadügyminiszteri sajtótájékoztatóval egyidőben a Human Rights First emberi jogi szervezet egy közleményt adott ki, mely szerint tizenhárom titkos börtönt működtet az Egyesült Államok.

Deborah Pearlstein, a szervezet egyik vezetője szerint több ilyen létesítmény van Afganisztánban, kettő Pakisztánban, egy a brit Diego García szigeten, egy Jordániában, és amerikai hadihajókon is tartanak fogva nem nyilvántartott rabokat.

Bryan Whitman Pentagon szóvivő az AP hírügynökségnek nem nyilatkozott az ügyben. Mint mondta, a Pentagon nem tájékoztat "konkrét fogvatartási létesítményekről és az azokban tartott rabokról".

Whitman azt is elmondta, hogy az iraki rab személyéről rövidesen hivatalosan tájékoztatni fogják a Nemzetközi Vöröskeresztet.


Annan: Az USA se legyen kivétel

Kofi Annan ENSZ-főtitkár annak a véleményének adott hangot, hogy az USA mentességét a hágai Nemzetközi Büntetőtörvényszék hatálya alól ne újítsa meg az ENSZ.

A jelenleg érvényben lévő ENSZ-határozat értelmében amerikai állampolgárok ellen a 94 állam által elfogadott nemzetek felett álló bíróság nem indíthat eljárást.

A két éve létező "felmentést" az USA azért kérte, mivel attól tartott, hogy politikai motiváltságú eljárásokat indítanának állampolgárai ellen.

A menteséget biztosító határozat e hónap végén jár le, de úgy tűnik, az USA nem rendelkezik a meghosszabításhoz szükséges kilenc támogató szavazattal a Biztonsági Tanácson belül.

Annan egy protokolláris ebéd során illetve egy jövő heti, 40 állam képviselőivel megtartandó találkozón kívánja érveit ismertetni. A főtitkár korábban is helytelenítette az Amerika által kikényszerített menteséget - az USA azzal fenyegette az ENSZ, hogy minden békefenntartó missziót megvétóz, ha nem kap mentességet.

Anna azt mondta, a "teljes, mindere kiterjedő mentesség helytelen", és jogi értéke "kétséges". A főtitkár szerint az iraki helyzetet tekintve Amerika számára most "nem lenne szerecsés, nem lenne bölcs" a mentesség követelése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?