A Brüsszelben szerkesztett lap megerősítette: az amerikai és brit katonákon kívül rövidesen lengyel és cseh különleges egységek jelenhetnek meg az afganisztáni hadműveletekben.
THE WALL STR. JOURNAL EU.
A Brüsszelben szerkesztett lap megerősítette: az amerikai és brit katonákon kívül rövidesen lengyel és cseh különleges egységek jelenhetnek meg az afganisztáni hadműveletekben. A tálib rendszer elleni hadműveletet irányító amerikai katonai tervezők már tárgyalnak a lengyel hadsereg vezetőivel, milyen létszámú és összetételű csapategységet vegyenek igénybe a kockázatos szárazföldi akciókhoz, mert a lengyelek többféle katonai segítséget is felajánlottak. A lap emlékeztet arra, hogy a lengyel elit kommandó, a GROM már hetek óta ajánlkozott a beavatkozásra. Ezt az egységet amerikai segítséggel hozták létre, és már részt vettek amerikai kommandókkal együtt a haiti, balkáni és öbölháborús akciókban. A cseh kormány is az elsők között ajánlotta fel segítségét a szeptember 11-i táma-dás után. Az amerikaiak végül jelezték, hogy szívesen igénybe vennék azt a vegyvédelmi egységet, amely már hasznos szerepet játszott az öbölháborúban, amikor idegbénító gázok maradványait mutatták ki a szaúdi sivatagban. Magyarország szintén felajánlotta segítségét – írta a lap –, de az ország NATO-tisztviselői szerint a katonai hírszerzés vonalán értékesebb hozzájárulást tudnak adni, mint csapatokkal. Törökország is felajánlott egy kis egységet bevetésre. Az amerikai lap washingtoni és NATO-forrásokból úgy értesült, hogy az amerikai katonai és politikai tervezők szívesen veszik a legújabb NATO-szövetségesek felajánlásait, mert úgy látják, hogy kevesebb politikai feltételt és problémát jelentenek a hadművelet vezetésében és lelkesebb támogatói az Egyesült Államoknak, mint sok régebbi NATO-tag. „A franciákkal ellentétben a lengyelek nem kérnek sokat cserébe” – idézett a lap egy névtelenül nyilatkozó NATO-illetékest. Egy európai NATO-nagykövet pedig hozzátette: „Az az amerikai döntés, hogy így vezetik az afganisztáni hadműveletet, hatással van a NATO-ra és leendő szerepére is. Az az érzésem, hogy az Egyesült Államok továbbra is igen alaposan megválogatja a segítséget.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.