DNEVNIK
Minden jogi akadálya elhárult annak, hogy az Újvidéki Egyetemen belül megkezdhesse működését a magyar nyelvű tanítóképző kar. Az egyetem tanácsa 26 szavazattal egy ellenében elfogadta a javaslatot.
TALLÓZÓ
Minden jogi akadálya elhárult annak, hogy az Újvidéki Egyetemen belül megkezdhesse működését a magyar nyelvű tanítóképző kar. Az egyetem tanácsa 26 szavazattal egy ellenében elfogadta a javaslatot. A városban jelenleg is működik a zombori tanítóképző főiskola kihelyezett magyar tagozata: az elképzelések szerint ebből nő ki az önálló kar. Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke elmondta: egészen biztos, hogy a jövő tanévtől megkezdi működését Szabadkán a magyar tanítóképző. Már csak szervezési és nem jogi lépésekre van szükség: az új tanintézetnek át kell vennie a zombori tanítóképző kihelyezett tagozatának tanárait, diákjait és taneszközeit, ki kell dolgoznia a tantervet. A szabadkai önkormányzat új épületet kínált fel a majdani tanintézetnek. Józsa szerint mivel az MNT hatáskörébe az oktatási érdekképviselet is beletartozik, ezért a nemzeti tanács is besegít az átszervezésnél az Újvidéki Egyetemnek. Szabó Vilmos, a budapesti Miniszterelnöki Hivatal kisebbségi ügyekért felelős politikai államtitkára és Kasza József, a VMSZ elnöke által december elején aláírt memorandumban a magyar kormány vállalta, hogy szakmailag és anyagilag is hozzájárul a szabadkai magyar tanítóképző kar – illetve a majdani szabadkai multikulturális tudományegyetem – létrehozásához.
DIE ZEIT
Közel 150 terroristagyanús személyt hurcolt el az amerikai hírszerzés külföldre 2001 szeptembere óta, washingtoni kormányzati tisztviselők tájékoztatása szerint kevesebb mint tíz esetben téves személyt. Az elrablások gyakorlata 1995 óta tart. A CIA magát megnevezni nem kívánó tisztviselője közölte, hogy John Helgerson, a CIA főszemlélője kevesebb mint tíz esetben téves vizsgálatot folytatott. George Bush amerikai elnök a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrormerényleteket követően felhatalmazást adott a CIA-nek, hogy hurcoljon el embereket, eltekintve attól, hogy arra a Fehér Háztól vagy más kormányzati szervtől esetenkénti felhatalmazást kapjon. A tévesen elhurcoltak között van Haled al-Maszri német állampolgár is, akit két évvel ezelőtt vettek őrizetbe a szerb–macedón határon, majd az amerikai hírszerzés Afganisztánban öt hónapig tartotta fogva. A nemzetközi felháborodást kiváltó amerikai gyakorlatról Bush elnök korábban azt közölte, hogy az így elfogott személyeket nem vetik alá kínvallatásnak, elhurcolásukkal csupán igyekeznek megvédeni az Egyesült Államokat és szövetségeseit egy terrortámadástól. A gyakorlat valójában 1995 óta folyt. A CIA maga soha nem vett őrizetbe, s nem tartott fogva senkit, ezt mindig a helyi rendőrség vagy a helyi titkosszolgálatok végezték. A gyanúsítottakat nem vitték az Egyesült Államokba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.