NÉPSZABADSÁG
Az Európai Unióban élők negyede elutasítja a multikulturális társadalmat – állapította meg Bécsben a rasszizmus és az idegenellenesség európai megfigyelői központja (EUMC) abban a tanulmányában, amelyben az 1997 és 2003 közötti időszak migrációval és kisebbségekkel kapcsolatos különfél
TALLÓZÓ
Az Európai Unióban élők negyede elutasítja a multikulturális társadalmat – állapította meg Bécsben a rasszizmus és az idegenellenesség európai megfigyelői központja (EUMC) abban a tanulmányában, amelyben az 1997 és 2003 közötti időszak migrációval és kisebbségekkel kapcsolatos különféle felméréseinek az eredményeit összegezték. A tizenötöket és néhány új EU-tagországot is átfogó tanulmány szerint 2003-ban minden második megkérdezett elutasítóan viszonyult a bevándorlókhoz. 29 százaléknyian ugyanígy viszonyultak a menedékkérőkhöz, 48 százalék pedig a hazáján belüli etnikai sokszínűséget is negatívan ítélte meg. A bevándorlókkal szembeni elutasító állásfoglalás Ausztriában például 64 százalékos arányt jelentett két évvel ezelőtt, Görögországban pedig 87 százalékosat. A bevándorlókkal kapcsolatos elutasító álláspontot mindenekelőtt a félelem motiválja, a megkérdezettek 58 százaléka veszélyt lát az etnikai keveredésben. A képet azonban bonyolítja, hogy általánosságban a megkérdezettek 80 százaléka semmiféle nehézséget sem lát a migránsokkal való együttélésben. A tanulmány szerint nincs összefüggés a bevándorlók száma és a velük kapcsolatos félelem nagysága között: a nagyvárosokban, ahol arányaiban több bevándorló él, mint vidéken, sokkal kisebb az „őslakosság” fenyegetettségi érzete a bevándorlókkal összefüggésben, mint más településeken. Az egyre inkább multikulturális jelleget öltő európai társadalmakkal szemben Görögországban és a balti államokban a legnagyobb az ellenérzés. A tanulmány alapján megállapították, hogy a multikulturális társadalmi jelleggel, a bevándorlókkal és a kisebbségekkel szembeni ellenkezés jóval kisebb a magasabb képzettségű és magasabb jövedelmet élvezők körében, mint más csoportokban.
EUI
Izrael messze a legszabadabb ország a Közel-Keleten, de a térség élmezőnyébe került a Palesztin Hatóság és Irak is – derül ki az egyik legnagyobb londoni elemző csoport új felméréséből, amely szerint a legkevesebb szabadságjogot Szaúd-Arábia biztosítja állampolgárainak. Az Economist Intelligence Unit a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű elemző központja – amely elsősorban gazdasági és országkockázati előrejelzéseket ad ki – ezúttal új politikai szabadságindexet dolgozott ki, amelyet számos összetevő alapján határoz meg. Az indexet többek között a választási rendszer demokratizmusa, a sajtó- és a vallásszabadság, a kormányzati átláthatóság, a korrupció, a politikai szervezetek alakításának szabadsága, a gyülekezési szabadság és az ellenzék tevékenységének szabadsága alapján állapítják meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.