Amikor Cristiano Ronaldo, az elmúlt két évtized egyik legnagyobb futballsztárja Szaúd-Arábiába igazolt, sokan megmosolyogták lépését. Lám, a kiöregedett sztár elment pénzt keresni a még harmadrangúnak sem mondható szaúdi bajnokságba.
Sztársportolókkal a jobb imázsért
Ez csak azonban a kezdet volt, az elmúlt hetekben a Szaúd-Arábiába igazoló labdarúgók listája egyre hosszabb lett. Súlyos dollármilliók röpködnek a levegőben, ezért nem meglepő, hogy olyan játékosok is a szaúdi klubok horgára akadtak, mint Karim Benzema, aki tavaly megszerezte a világ legjobb labdarúgójának járó Aranylabdát is.
Nyilvánvaló, hogy ami jelenleg a labdarúgásban zajlik, az nem véletlen. A háttérben jól látható a szaúdi állam pénzügyi ereje, a külföldi sztárokat futószalagon szerződtető szaúdi futballklubok mindegyike egy állami befektetési alap tulajdonában van. Így már érthető, hogy az eddig teljesen ismeretlen szaúdi klubok hirtelen szinte bárkit képesek túllicitálni. Szaúd-Arábia sportbefektetései azonban messze túlmutatnak a labdarúgáson, a szaúdi állami befektetési alap bevásárolta magát a professzionális golf legfontosabb szervezetébe is, a szaúdi befektetők megjelentek a Forma–1 világában és a professzionális ökölvívásban is. Mindeközben a Rijád megszerezte a 2034-es Ázsia-játékok rendezési jogát is, és a 2030-ban megrendezésre kerülő labdarúgó-világbajnokság iránt is érdeklődik. A szaúdi sportminiszter szerint országa végső célja a nyári olimpiai játékok rendezése.
Szaúd-Arábia természetesen nem az első ország a világtörténelemben, mely nagyszabású sportrendezvényekkel próbálja országimázsát javítani, de a szaúdi kormány befektetései az elmúlt időben új szintet léptek. Ebből az okból újra és újra előkerül az angol sportwashing kifejezés, mely a problémás politikai rezsimek hiányosságainak a sporttal való elkendőzését jelenti. Szaúd-Arábiának bőven van mit elkendőznie, az emberi jogok betartásának hiányosságaitól kezdve egészen az ország szerepéig a jemeni polgárháborúban. Nem szabad elfelejteni Dzsamál Hasogdzsi kormánykritikus újságíró meggyilkolását sem, mely 2018-ban évekre kisiklatta Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös nagyszabású terveit. Az emberi emlékezet azonban rövid, és sok pénzzel és sztársportolóval a feledés folyamatát láthatóan meg lehet gyorsítani.
Mohamed bin Szalmán trónörökös szeretné a jövőbe rángatni országát, és túlszárnyalni kisebb szomszédjai sikereit. Ha Katar képes volt egy labdarúgó-világbajnokság megrendezésére, akkor a még nagyobb pénzügyi forrásokkal rendelkező Szaúd-Arábiának sem szabad gondot okoznia egy globális sportesemény lebonyolítása. A sport viszont csak egy része a szaúdi trónörökös ambiciózus Saudi Vision 2030 stratégiának, melynek a célja egy modern ország, melynek a gazdasága már nem csak az olajbevételektől függ majd. A stratégia szerint Szaúd-Arábia egy Európát, Ázsiát és Afrikát összekötő kereskedelmi és befektetési csomóponttá válna, mely technológiailag és environmentálisan egyaránt jövőbe mutató volna. A dollármilliárdos befektetéseken kívül ehhez komoly országimázs-építésre is szükség van, amelyben a sport nagyon fontos szerepet játszik. Készüljünk ezért arra, hogy a szaúdi befektetők további sportágakban fognak feltűnni, és bőkezű ajánlataiknak kevesen tudnak majd ellenállni. Mi, focidrukkerek pedig lassan kezdhetjük tanulmányozni a szaúdi bajnokság csapatfelállásait.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.