Raszim Ljajics szerbia-montenegrói emberi jogi és kisebbségügyi miniszter hajlandó lemondani, ha a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) úgy látja, hogy ez jót tenne a vajdasági nemzetiségek viszonyának.
Szőnyeg alá söpri a zaklatásokat
„Ha a VMSZ azon a véleményen van, hogy lemondásom hozzájárulna a nemzetek közötti viszony javításához a Vajdaságban, akkor ez ellen nincs semmi kifogásom” – közölte a Dnevnik című újvidéki napilapnak adott interjúban Ljajics. Megjegyezte azonban, a VMSZ követelése mögött a probléma átpolitizálásának szándéka áll.
A VMSZ a minap követelte a miniszter lemondását, miután magyarellenes falfirkák jelentek meg több helyen Újvidéken. A párt emlékeztette Ljajicsot korábbi kijelentésére, mely szerint távozik hivatalából, ha kiderül, hogy valóban folytatódnak az incidensek. A párt szerint a miniszter kizárólag a magyarellenes zaklatások szőnyeg alá söprésével foglalkozik.
Ljajics szerint egyértelmű, hogy ő nem tehető felelőssé a falfeliratok megjelenéséért. Megjegyzi, hogy a vajdasági nemzetiségi viszonyokért inkább Korhecz Tamás, a VMSZ tartományi kisebbségi minisztere felelős, mert nagyobb a hatásköre.
Párbeszéddel lehet eljutni a probléma megoldásához, és ilyen megfontolásból jövő szerdán Ljajics Belgrádban találkozik Kasza Józseffel, a VMSZ elnökével, Korhecz Tamással és Vojiszlav Kostunica szerb kormányfővel. Hétfőn Korhecz Tamással együtt országos kampányt indít: Szabadkán és Zomborban átfestik a gyűlöletszító falfirkákat, és felszólítják a helyi hatóságokat, hogy szerte az országban kövessék példájukat.
A belgrádi politikus szerint a politikai és etnikai hátterű feszültségek sajnálatosan megnövekedtek, és várható volt, hogy ismét incidensek történnek a Vajdaságban, Magyarországon pedig egyre gyakrabban megjelennek szerbellenes falfirkák, és kitörik a szerb templomok ablakait. A magyar–szerbia-montenegrói kormányközi vegyes bizottság decemberi ülése jó alkalom lesz az indulatok csillapítására, és arra, hogy a probléma megoldása visszatérjen az intézményes keretek közé.
Ljajics elismeri, nagy a távolságtartás az országban élő nemzeti közösségek között, ez szerinte az elmúlt évtized politikáját jellemző háborús konfliktusok és az etnikai gyűlölet „fekete gyümölcse”; a fenti politika következményeit nem lehet felszámolni egy évtized alatt sem. „A társadalom a háború utáni trauma időszakát éli, ezért az átmenetünk is sokkal fájóbb, nehezebb és bonyolultabb, mint más országoké” – mondta Ljajics a lapinterjúban.
A szerző az MTI belgrádi tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.