Szlovák megvilágosodás

<p>A gázból politikai fegyver lett &ndash; ismerte el Robert Fico azt követően, hogy Oroszország már csak fele annyi földgázt szállít Szlovákiának, mint amennyiben a két ország megegyezett.&nbsp;</p>

A szlovák kormányfő burkoltan ugyan még mindig az oroszokat védi, a lelke mélyén valószínűleg azonban már ő is tudja, hogy a szívéhez oly közel álló nagy testvéri szláv népet mézesmázos beszédével nem hatja meg, így kénytelen lesz ráfanyalodni a nyugati szövetségesekre.  Persze, ha Fico valóban őszinte lenne, kiállna a választói elé és elmondaná, hogy a gáz az általa annyira csodált Oroszország stratégiai fegyvere, amellyel egész Európát zsarolva próbálja meg fenntartani befolyási övezetét. Azt a befolyási övezetét, amelyből épp Ukrajna szeretne kiszabadulni, ha az oroszok hagynák. Ukrajnának emiatt az oroszok már júniustól nem adnak gázt, és ha az európai országok nyugati irányból nem juttatnának elegendő nyersanyagot az országba, Ukrajna katasztrofális télnek nézne elébe, ami teljesen destabilizálná az amúgy is súlyos gondokkal küszködő államot. A probléma csupán az, hogy az ukránoknak nyugati irányból szállított gáz is orosz, amit a németek kapnak az Északi Áramlat vezetéken keresztül. Az orosz Gazprom gázszolgáltató által kötött szerződések szerint az adott gázmennyiséget az egyes országoknak akkor is át kell venniük és ki kell fizetniük, ha épp nincs rá szükségük. Nyugat-Európában emiatt jelenleg túlkínálat van a gázból, vagyis nem okoz gondot Ukrajna ellátása sem. Mit tehet ez ellen Oroszország? Kevesebb gázt szállít nyugatra, csökkentve a piaci kínálatot, ami hosszabb távon az árakra is hatással lesz. Oroszország ezzel két legyet üt egy csapásra.  Egyrészt nyomást gyakorolhat azokra az országokra, amelyek gázt szállítanak az ukránoknak, másrészt az ukránokkal folytatott gáztárgyalásokat is befolyásolhatja. Az ukránok ugyanis már régebben azt követelik az oroszoktól, hogy nekik is piaci áron adják a gázt, jelenleg ugyanis jóval magasabb árakat szabtak nekik annál, mint amilyet a gazdag nyugat-európai országok fizetnek. Ha azonban időközben nő a piaci ár, az ukránok sem ugrálhatnak. Az egyetlen pozitív hír, hogy végre Fico is elismerte: a gázvita megoldásánál Szlovákiának szorosabban együtt kell működnie az uniós tagországokkal és az Európai Bizottsággal, közösen keresve megoldást az orosz zsarolásra. Szlovákia ráadásul – az oroszoknak időközben behódoló Magyarországgal ellentétben – továbbra sem tervezi, hogy leállítja a gázszállítást Ukrajnának. Lassan talán Fico is rájön, hogy kire támaszkodhat a bajban, és arra is, hogy az oroszokra csak akkor számíthat, ha teljesen behódol nagyhatalmi érdekeiknek, szakítva a nyugati orientációval. Márpedig ez utóbbi a kormánypárt mögött álló befolyásos gazdasági csoportoknak sem érdeke, így nem kérdés, hogy ha kenyértörésre kerül sor, Fico –még ha kényszerből is – melyik oldalra áll.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?