Szigorúbb büntetési eljárás az államháztartási deficit túllépéséért

Az euró védelmét szolgáló stabilitási és növekedési paktum súlya az új uniós alkotmányba történő felvétellel is erősödik: az uniós állam- és kormányfők az alkotmány kiegészítésével kifejezetten elismerik a paktumot, és így annak elemei – egyebek között a sokat vitatott, a GDP 3 százalékában meghatár

Az euró védelmét szolgáló stabilitási és növekedési paktum súlya az új uniós alkotmányba történő felvétellel is erősödik: az uniós állam- és kormányfők az alkotmány kiegészítésével kifejezetten elismerik a paktumot, és így annak elemei – egyebek között a sokat vitatott, a GDP 3 százalékában meghatározott államháztartási hiányküszöb – sem kérdőjeleződnek meg.

Az új alkotmány mellékletében ezzel kapcsolatban felszólítják a tagállamokat jó konjunktúra esetén államháztartási többlet elérésére. Az alkotmányos cél, hogy „jó időkben” államháztartási pluszt halmozzanak fel a tagországok. Az új alkotmány szerint az Európai Bizottság, a deficittúllépés elleni eljárásban a korábbinál több jogosultságot szerez. Az uniós büntetőeljárás a deficittúllépés ügyében a Európai Bizottság javaslatára indul, amelyet a pénzügyminiszterek csak egyhangúan utasíthatnak el. A deficitküszöb megsértőinek tett konkrét takarékossági ajánlásokban azonban a bizottsági ajánlást a Miniszterek Tanácsa a korábbinál könnyebben blokkolhatja. Egy-egy ilyen bizottsági ajánlásra azonban a Tanácsnak haladéktalanul reagálnia kell, döntését nem halogathatja.

Ez a szabályozás kompromisszum a mindenekelőtt Németország és Hollandia között folyó vitában: a német kormány a deficiteljárás megindítására is a bizottság kevésbé kötelező ajánlását akarta, míg Hollandia mindkét esetben erőteljesebb bizottsági ajánlási hatalmat szeretett volna. Pénteken ez volt az utolsó nagyobb konfliktus az EU-alkotmány véglegesítése előtt. A korábbi szabályok szerint a bizottság csak „ajánlásokat” tehetett a gazdasági és pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) azokban az esetekben, amikor eljárást kezdeményezett valamelyik tagállam ellen annak túl magas államháztartási hiánya miatt. Az Ecofin pedig minősített többséggel döntött az ajánlásokról, amelyeket az eljárás során módosíthatott vagy akár el is vethetett.

Tavaly novemberben történt meg először, hogy az Ecofin felülbírálta a bizottságnak a (Franciaország és Németország ellen a túl nagy deficit miatt indított eljárás során tett) ajánlásait, s gyakorlatilag felfüggesztette a paktum eljárásrendjének alkalmazását. Ha már akkor is az EU-alkotmányban szereplő szabályok lettek volna érvényben, ez nem fordulhatott volna elő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?