Szétesőben a dzsihádista államiság

Széthullóban az Iszlám Állam államiság létrehozására vo-natkozó terve, mivel egyre élhetetlenebbé válik a propa-gandája szerint szociális szol-gáltatásokkal teli közigazga-tási rendszere – írta a The New York Times.Amikor az Iszlám Állam kikiáltotta a kalifátust, azzal hitegetett, hogy egy szociális

Széthullóban az Iszlám Állam államiság létrehozására vo-natkozó terve, mivel egyre élhetetlenebbé válik a propa-gandája szerint szociális szol-gáltatásokkal teli közigazga-tási rendszere – írta a The New York Times.

Amikor az Iszlám Állam kikiáltotta a kalifátust, azzal hitegetett, hogy egy szociális szolgáltatásokat nyújtó, modern közigazgatási rendszerű, jóléti államot hozott létre hithű muzulmánoknak. A The New York Times több olyan, az utóbbi időben Törökországba menekült emberrel készített interjút, akik elmondták: egy sanyargató, bizonytalan lábakon álló rendszert kaptak.

„Azt hittük, a rezsimet akarják elüldözni, de kiderült, hogy tolvajok” – mesélte egy olajkitermelőnél dolgozó szíriai műszerész. Miután a szír kormánytól már nem kapott fizetést, a dzsihádisták csábító ajánlattal kecsegtették: dolgozzon nekik háromszoros fizetésért. Kevesen maradtak, akik ezt a munkát el tudják végezni, ezért még azt is elnézték neki, hogy dohányzott. A dohányzás ugyanis tiltott szenvedély az Iszlám Állam törvényei szerint. Végül elege lett abból, hogy az olajat a dzsihádisták finanszírozására használták fel, miközben az iskolákat, kórházakat bezárják.

Az Iszlám Állam egyre több lakost elüldöző kegyetlensége nem hagy alább, miközben a szervezetnek egyre nagyobb szüksége lenne szakemberekre, hogy intézményeket tudjon létrehozni. Felhívásaira azonban egyre kevesebb a jelentkező, a képzett munkaerő elmenekült, nehezen találnak olyan embereket, akik karban tudják tartani az olajkitermelő berendezéseket, az elektromos hálózatokat, vagy egészségügyi ellátást tudnak nyújtani. Egy segélymunkás azt mondta, a rakkai kórház – amely a kalifátus propagandafilmjében is szerepel – majdnem bezárt, annyira nincs orvos. Ezt tetézi, hogy férfi orvosnak tilos a nők ápolása, a nők így ellátás nélkül maradtak.

A zákát, vagyis a kötelező adakozás (tulajdonképpen adó) is ok a távozásra. A fegyveresek számos egyéb adónem mellett az éves termésből és az állatállományból is részt követelnek, a boltosok pedig portékáiknak egy részét kénytelenek átadni. Az öltözködési szabályok megsértése egy gramm arany árának megfelelő pénzbírsággal jár. A a szervezet hű emberei olyan pozíciókat kapnak, amelyekhez nincsen képesítésük. Az egyik városban az egészségügy vezetője korábban építőmunkás volt, egy olajlelőhely igazgatását egy datolyaárusra bízták. Az Iszlám Államból azonban egyre nehezebb elmenni, hiszen a fegyveresek akadályozzák a kijutást, a többség így embercsempészekhez fordul. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?