Vasárnap, december 8-án az urnák elé járul-e a választópolgárok több mint a fele? Lényegében erre egyszerűsödött le a közvéleményt foglalkoztató kérdés, azt ugyanis eleddig senki nem vitatta, eredményes választás esetén Kostunica legyőzi Seseljt.
Szerbia: Kostunica és a két szék
A szeptemberi sikertelen elnökválasztáson tizenegy jelölt indult, a mostani megismételt voksoláson a polgárok három jelöltre szavazhatnak: Vojiszlav Kostunicára, a Szerbiai Demokrata Párt vezetőjére (a jelenlegi jugoszláv államfőre), Vojiszlav Seseljre, a Szerb Radikális Párt elnökére és Boriszlav Pelevicsre, a Szerb Egységpárt elnökére. (Seselj és Pelevics kimondott és veszélyes szerb nacionalizmusáról ismert.) Miroljub Labusz szövetségi kormányfőhelyettes kiábrándult a választási színjátékból, s nem indul. A „maradék” Szerbiai Demokratikus Ellenzék kezdetben Dragoljub Micsunovicsot próbálta rajthoz állítani, a szövetségi parlament polgári tanácsának elnöke, a Demokratikus Centrum vezetője azonban elhárította az invitálást, mondván: Seselj legyőzésére most egyedül Kostunica alkalmas. Djindjicsék ekkor két gesztust is tettek Kostunica irányába. Elsőként azt javasolták, legyen Kostunica a koalíció közös jelöltje. Másodszor azt indítványozták, a Demokrata Párt is őt támogatja majd egy elfogadható programért cserébe. Kostunica mindkét megkeresést simán elutasította. Pedig könnyen megtörténhet, hogy rosszul kalkulál. A mostani megméretés első fordulójában ugyanis még mindig kötelező a választópolgárok 50 százalékának megjelenése (az esetleges két héttel később tartandó második menetben ezúttal már nem). Mint ismeretes, Labusz legutóbb csaknem egymillió voksot mondhatott magáénak, a Szerbiai Demokratikus Ellenzék polgári irányultságú híveinek többsége most vélhetően el sem megy szavazni, miként a Szerbiában élő kisebbségek sem. A másik oldalt tekintve: Kostunica a Milosevicstől eltávolodó reformszocialisták megnyerése felé sem lépett. Túlzott magabiztossága megbosszulhatja magát, s ha a „két szék” közül „ötven százalék alá” esik, az újabb kudarcért egyedül ő lesz a felelős. A dolgok ilyen alakulása folytán amúgy a pártok többsége a választópolgárok lelkiismeretére bízta, megjelennek-e vasárnap a szavazóhelyeken. Nagyjából erre az álláspontra helyezkedett néhány napja a VMSZ (Labusz után eredetileg egyértelműbbnek látszott Kostunicát támogató szándéka). Az Ágoston András vezette VMDP értékelése szerint a leereszkedő schengeni vasfüggöny miatt együttes érdek a köztársaság stabilizálása, s ebben a vajdasági magyarok szavazata is számít. Nenad Csanak, a tartományi képviselőház elnöke a testület két-éves tevékenységéről nyilatkozva úgy fogalmazott, a jobbára örökölt törvények által behatárolt szűk mozgástérben csak részeredményekre futotta, a valódi autonómia kiteljesedéséről aligha beszélhetünk. Abba pedig, hogy ki megy szavazni s ki nem – nem kíván beleszólni.
Végül: ha Szerbiának ezúttal sem sikerülne köztársasági elnököt választania, január ötödikétől ezt a posztot ideiglenesen Natasa Misics, a parlament elnöke veszi át. Ezt követően több megoldási változat jöhet számításba (például rendkívüli parlamenti választások kiírása), de mindegyik már több hónapos csúszást jelent.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.