Marcelházától Horvátországig repült a kígyászölyv, 1674 kilométert tett meg az erdei fülesbagoly

123
Érsekújvár/Galánta/Léva/Marcelháza |

2024 gazdag év volt a madárvilág szenzációiban és érdekességeiben, ami Szlovákiát, konkrétan a déli régiókat is érinti. Minderről sajtóközleményben számol be a ragadozó madarak védelmével foglalkozó szervezet, és a LIFE Danube Free Sky, ami egy nemzetközi projekt a madarak védelmére az áramütések és a villanyvezetékeknek való ütközésük ellen.

A ragadozó madarak és baglyok esetében kulcsszerepet játszott egy apró rágcsáló, a mezei pocok, amelyet gyakran kártevőként tartanak számon. 

Ez az állat a legtöbb nálunk élő „görbe csőrű” faj domináns zsákmánya. Az év „pikáns” eseményei között szokatlan fészkelések, ritka megfigyelések és megható történetek is helyet kaptak, amelyek mögött lelkes és nagy szívű emberek álltak.

Sikeres év a gyöngybaglyok számára

„2014 és 2018 között nem volt ismert egyetlen, vagy legfeljebb egy (2017-ben) fészkelő gyöngybagoly pár Szlovákiában. 2024-ben már 36 párt jegyeztek fel, amelyek legalább 150 fiókát neveltek fel, egyetlen odúban pedig 11 fióka is volt. A Vágsellyei járásban két párt is észleltünk ugyanazon községben. 

A sikeres szezont a mezei pocok magas populációjának, valamint annak tulajdonítjuk, hogy néhány évvel ezelőtt fogságban nevelt fiatalokat engedtünk szabadon a természetbe. 

Az agrárgazdaságokban elhelyezett odúk mellett egyre gyakrabban használunk oszlopokra helyezett odúkat is. Ez tulajdonképpen egy »varázslatos madárházikó«, amelyben a gyöngybagoly (a hangja alapján akár boszorkányra is emlékeztethet) lakik. Az odúkat akácoszlopokra helyezzük, amelyeket a gazdákkal egyeztetve telepítünk a földekre” – olvasható a sajtóközleményben.

1

Nagyon hosszú repülések

Beszámolnak arról is, hogy 2024 tavaszán egy érsekújvári kuvikodú ellenőrzésekor kiderült, hogy a tojón ornitológiai gyűrű található, amelyből megtudták, a madár 72 kilométeres légvonalbeli távolságot tett meg a kikelési helyétől (Nagyszombat közelében). 

Ez különösen érdekes, mivel a kuvikok ritkán mozognak ilyen nagy távolságra, és általában a kikelési helyükhöz közel fészkelnek.

Szenzációt keltett egy erdei hím fülesbagoly is, amelyet 2023 nyarán Nagyszombat közelében jelöltek meg, majd 2024 október elején Finnországban figyeltek meg. A jelölési és a megfigyelési hely közötti távolság 1674 kilométer. Az ilyen távolságokra történő átköltözés felnőtt madarak esetében rendkívül ritka.

1

Megható örökbefogadás

Galánta egyik lakóházának erkélyén erdei fülesbagoly fészkelte be magát, ami Szlovákiában szokatlan jelenség (ellentétben a vörös vércsével, amely gyakran fészkel emberi építményeken). A baglyok hat tojást raktak, de sajnos nem maradhattak az erkélyen. Olyan megoldást kellett találni, amely lehetővé tette a tojások, s ezáltal a fiókák megmentését. Három tojást egy másik fészekbe helyeztek el a szervezet munkatársai, három tojást pedig egy odúba, ahol egy másik tojó már három saját tojását melegítette. 

Örömmel tapasztaltuk, hogy a tojó az új tojásokat is elfogadta, és gondoskodott róluk. Mint később kiderült, az eredeti tojások terméketlenek voltak, mivel csak az általunk betett tojásokból keltek ki fiókák. Ez a történet különösen megható, hiszen a nevelőanya így végül fiókákat gondozhatott 

– írják a közleményben.

1

Szokatlan fészkelések Léva környékén

„Az elegendő táplálék valószínűleg fő tényezője volt annak, hogy a kék vércse párok rekord számban fészkeltek Léva környékén, nemcsak a Pozsony melletti ismert területen. Hat pár fészkelt ezen a vidéken, és legalább 11 fiókát neveltek fel. Emellett ritka eseményként sikerült megerősíteni a réti fülesbagoly fészkelését is, amely Szlovákiában nagyon ritka. Mivel ez a faj a földön fészkel, a fészkeket meg kellett védeni a mezőgazdasági gépektől”

 – közölték.

2

Különleges fajok látogatása

Fiatal madármegfigyelők egy csoportja májusban feketeszárnyú kuhit figyelt meg, amely Közép-Európában ritkaságnak számít. Egy másik ritka megfigyelés egy fakó keselyű volt, amelyet augusztusban a Király-hegyen (Kráľova hoľa) figyeltek meg.

Egy romantikus történet

A kígyászölyv, amely főleg hüllőkkel táplálkozik, egy újabb különleges megfigyelési eset. Egy hároméves, sérülésből felgyógyult példányt szabadon engedtek Marcelházán 2021-ben, miután egy lövési sérülést követően rehabilitálták. A madárra egy jeladót erősítettek, így nyomon lehetett követni a mozgását. Az első telet Afrikában töltötte, majd visszatért Európába, és 2024-ben sikeresen fészkelni kezdett a horvátországi Brács szigeten. Ez a történet akár egy romantikus film forgatókönyvének alapjául is szolgálhat

 – olvasható a madárszakértők jelentésében.

1
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?