Hetek óta tart az ukrán gázszállítás leállítása miatt kialakult üzengetés Pozsony és Kijev között, a felek álláspontja pedig egyáltalán nem közeledik. A helyzet elmérgesedéséért nagyban felelős szlovák kormányfő, Robert Fico (Smer) azonban a káosz kellős közepén, a legnagyobb titokban, megtalálta a megoldást, amely révén az ukrán elnököt, Volodimir Zelenszkijt megkerülve orosz nyersanyaghoz juthat.
Mégsem maradunk orosz gáz nélkül, Fico megtalálta a kiskaput, amivel megkerülheti Zelenszkijt
Bár mostanra a miniszterelnök, Robert Fico is elismeri, hogy korábbi kijelentéseivel ellentétben nem várható gázválság, még mindig azon ügyködik, hogy a továbbiakban is Moszkvától vásárolja a földgázt. Míg a környező országok sorra jelentik be az orosz nyersanyagtól való függetlenedésüket, addig Fico hetek óta kiskaput keres, hogy Szlovákiának ne kelljen eltávolodnia Oroszországtól. Úgy fest, a kormányfő „kedves barátjának”, Orbán Viktornak köszönhetően meg is találta a probléma megoldását.
A magyar megmentő
A cseh ipari miniszter, Lukáš Vlček még decemberben jelezte, hogy szükség esetén Prága segédkezet nyújt Pozsonynak az orosz-ukrán szállítási megállapodás lejárta után.
Készen állunk, hogy gáztranzit- és tárolókapacitást biztosítsunk, ezzel is hozzájárulva a stabil ellátás fenntartásához
– írta a gazdasági minisztériumnak címzett levelében Vlček. A cseh tárcavezető azonban közel egy hónap elteltével sem kapott választ. Ez pedig egyáltalán nem véletlen. A magyar földgázhálózati rendszer üzemeltetőjének legfrissebb közleménye ugyanis arra enged következtetni, hogy Szlovákia Magyarországgal kötött megállapodást, amelynek köszönhetően az ország nemcsak nyersanyaghoz jut, de az a Robert Fico által preferált orosz forrásból érkezik majd.
Az FGSZ Zrt. és a szlovák Eustream a.s. között hatályos Együttműködési Megállapodás értelmében a Veľké Zlievce/Balassagyarmat határkeresztező ponton a nem megszakítható kapacitás növekszik Magyarország irányából Szlovákia irányába a 2025. április 1-jei gáznappal kezdődően
– áll a cég bejelentésében.
Ahogy arra az FGSZ közleménye is utal, Szlovákiába eddig is érkezett gáz a Török Áramlaton keresztül Törökország, Bulgária és Szerbia érintésével Magyarország irányából, a közeljövőben azonban évi 2,65-ről 3,5 milliárd köbméterre nő a gázexport mennyisége.
A Portfolio gazdasági hírportál által megszólított elemzők szerint a gyakorlatban ez annyit jelent, hogy Magyarország kiskaput biztosít Szlovákiának, aminek köszönhetően Pozsony az ukrán tranzit leállítása után is hozzájut az orosz gáz egy részéhez.
A szakértők ennek kapcsán Robert Fico korábbi kijelentésére is emlékeztetnek, mely szerint az orosz elnök, Vlagyimir Putyin karácsony előtt ígéretet tett neki, hogy a Gazprom a továbbiakban is teljesíti a hosszútávú szlovák-orosz megállapodásban vállalt kötelezettségeket. Vélhetően annak is ez az oka, hogy a Szlovák Gázművek (SPP) eddig nem tettek jogi lépéseket az orosz vállalat ellen szerződésszegés miatt.
Van gáz, de...
Annak ellenére, hogy Robert Fico így egy tételt kihúzott a problémáit tartalmazó listáról, rögtön kapott is helyette egy újabbat.
A Reuters értesülései szerint az Európai Unió úgy határozott, január végén megszünteti a gázárplafont, amit 2022 decemberében vezettek be.
Az intézkedés akkor élesedett volna, ha a földgáz megawattóránkénti ára elérte volna a 180 eurót a holland TTF gáztőzsdén. Mivel azonban erre nem került sor, a terv így soha nem lépett életbe. Az unió döntése ennek ellenére többeket is érzékenyen érint, mivel a hír egy igen bonyolult időszakban érkezett. Európa helyzetét az ukrán gáztranzit leállítása mellett az utóbbi években tapasztaltnál hidegebb tél is nehezíti. Emiatt több tagállam, például az olaszok, azt javasolták, hogy hosszabbítsák meg az árplafont, a 180 eurós korlátot pedig csökkentsék 60 euróra. Sajtóértesülések szerint egy ilyen lépés Szlovákiának sem lett volna ellenére.
Az Európai Bizottság már az egyes tagállamokkal is tudatta a fejleményeket, így feltehetően nem véletlen, hogy Szlovákia sürgetni kezdte, hogy mielőbb tartsák meg a gázügy miatt életre hívott munkacsoportot első ülését.
Robert Fico múlt héten Brüsszelben jelentette be, hogy a közeljövőben létrehoznak egy szakértői csapatot, amelyben Szlovákia és az Európai Biztosság illetékesei mellett a terveik szerint Ukrajna is képviselteti majd magát. A csoport célja az lesz, hogy felmérjék, újraindulhat -e az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás. A gazdasági miniszter, Denisa Saková (Hlas) szerint az első tanácskozásra már a napokban sor kerülhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.