A gyűjtésből származó gyertyákat szerdán adták át a kárpátaljai Ungváron (Eduard Buraš felvételei)
2024 novemberében és decemberében a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem (UPJŠ) viaszgyűjtésbe kezdett, amellyel a háborús konfliktusban érintett ukránokat szeretnék segíteni. Az egyetem személyzete, a diákok és a külső adományozók hozzájárulásának köszönhetően több mint 170 kilogrammnyi viasz gyűlt össze, melyből a kézmelegítésre vagy ételmelegítésre is használható árokgyertyákat készítenek.
Ahogy azt az UPJŠ vezetésétől megtudtuk, az intézmény immár második alkalommal, 2024. november 18-án hirdette meg a viaszgyűjtést az ukránoknak. Az egyetem területén két gyűjtőpontot állítottak fel. A viaszt, az el nem égett vagy új gyertyákat, mécseseket és füstölőket az egyetem dolgozói és diákjai a megjelölt dobozokba dobhatták.
Az UPJS tudományos, kutatási és projektmenetrendért felelős rektorhelyettese, Renáta Oriňaková kedden fogadta az egyetemen Eduard Burašt, aki jelenleg Kárpátalja nagyköveteként és gyermekjogi szaktanácsadójaként, illetve az Ukrajnának nyújtott segítséggel foglalkozó Feman Egyesület igazgatójaként tevékenykedik. A rövid sajtótájékoztatóval egybekötött találkozó célja a több mint 170 kilogrammnyi viasz átadása volt, amelyet a mai nap folyamán, szerdán vittek át a határ túloldalára egyéb segélycsomagok keretében.
A humanitárius segély kedvezményezettjei a Női Vallási Társaság szlovák képviselői, amely a határhoz közeli Ungváron működik, és több területen is segít az árvák, a gyermekes anyák, a fiatalok, az idősek és a háborús veteránok szükségleteinek kielégítésével
– közölte Buraš.
A viaszból úgynevezett árokgyertyákat fognak készíteni, amelyek meleget és fényt biztosítanak az áram nélküli területeken élő embereknek. Az árokgyertyák sok esetben életmentőek lehetnek a háború sújtotta területeken, különösen a téli hónapokban. A kassai egyetem éppen ezért nem csak az oktatás területén, hanem a civil társadalom fejlesztésében is nagy szerepet vállal.
„Az UPJŠ-nél rendszeresen részt veszünk a különféle jótékonysági projektek előkészítésében, hogy támogassuk a nonprofit szervezeteket és a polgári társulásokat, amelyek célja elsősorban a rászorulók segítése. Az adománygyűjtés második évében hatalmas érdeklődést tapasztaltunk a nyilvánosság részéről, amiért az egész egyetem nevében is köszönetet mondok” – mondta Renáta Oriňaková, az UPJŠ rektorhelyettese.
Az Ukrajnának szánt viaszgyűjtemény kivételes abban a tekintetben, hogy humanitárius és ökológiai üzenetet egyaránt képvisel. Az otthonunkban feleslegessé vált viasz és gyertyák segíthetnek a válságban élő embereken. Az Ukrajnába vitt viaszt edényekben felolvasztják, majd tartós élelmiszerekből készült üres konzervdobozokba töltik, amelyekbe előzőleg kartonpapírt helyeznek, amelyet az olvadt viasszal borítanak be. Az árokgyertyák nemcsak a lövészárkokban lévő katonáknak segítenek a hideg és rossz időjárás idején, hanem a nőknek és a gyerekeknek is, hogy melegen tartsák magukat, legyen fényforrásuk, vagy hogy vizet vagy más élelmiszert melegítsenek.
A gyertyák a doboz méretétől függően 16-18 órán át éghetnek. Az ilyen árokgyertya fölé helyezett kis edényekben víz vagy tej is melegíthető. Az anyukák így melegítik az italokat és az ételeket a babáiknak, igazából ezek segítenek nekik a túlélésben
– zárta Eduard Buraš.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.