<p>Egyelőre nagyobb visszhang nélkül jelent meg a médiában a Közbeszerzési Hivatal (ÚVO) állásfoglalása az új pozsonyi elit kórház felszerelésére és berendezésére kiírt állami pályázatról.</p>
Szent Mihály túlárazva
A hivatal jelentése megerősítette, hogy a belügyminisztériumhoz tartozó Szent Mihály Kórházban a szokásos módon zajlott le a közbeszerzés. Vagyis úgy, mint száz meg száz másik esetben, megint jóval drágábban vásároltak be az adófizetők pénzén.
Az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány tavaly hónapokon át hasonlítgatott, elemzett, hogy kiszámolja, effektíven használták-e fel adóinkat a kórház felszerelése során. Az alapítvány egyik munkatársa, Martin Turček a 900 vásárlási tételből 89-et vizsgált meg, de ezek teszik ki a teljes megrendelés 37 százalékát. Kiderült: valamennyi túlárazott volt.
Hogy ez hogy történhetett meg, teljesen nyilvánvaló. A kórház mindent egyetlen cégtől vásárolt, a padoktól kezdve a klímaberendezésen át a számítógépekig, mivel a belügyminisztérium a „kórház teljes felszerelésére” írta ki a pályázatot.
A kórház vezérigazgatója, Marián Križko erre nemes egyszerűséggel azt nyilatkozta, hogy az alapítvány „le akarja járatni a kórházat”.
Érdekes volt látni, milyen villámgyorsan politikai védelem alá vonták a kórházigazgatót. Robert Kaliňák belügyminiszter egyetlen másodpercig sem próbálta színlelni, hogy esetleg azt tenné, ami ilyenkor a feladata. Semmi bizonytalankodás: még csak azt sem mondta, hogy hát az alapítvány állításai elég súlyosak, nem lehet mellettük szó nélkül elmenni, ezért megnézik a dolgot. Azt sem mondta, hogy csak később tud nyilatkozni az ügyben, miután felelős miniszterként alaposan kivizsgáltatta a közpénzek felhasználását. Nem, Kaliňák azonnal kész válasszal állt elő – mint mindig. Kijelentette, hogy az elemzés „egy pamflet, és az alapítvány a politizálás mezejére lépett”. Kaliňák mindig így tett, amikor arról kellett döntenie, hogy a közpénzeket fogja-e védeni vagy a saját emberét.
Robert Fico kormányfő persze azonnal megerősítette ebben a döntésében, ő meg azt mondta, hogy az „államfőhöz közeli alapítvány csak úgy, minden nélkül” tette közzé a jelentést, és nem ellenőrizett le semmit. Most állást foglalt ehhez a Közbeszerzési Hivatal – és az alapítványt igazolta. Jelentése szerint a közbeszerzés során a kórház megsértette a törvényt és a gazdasági versenyre vonatkozó előírásokat, mivel mindent egy cégtől vásárolt.
Peter Kunder, a Fair-play Szövetség elemzője elejétől fogva állította, hogy a versenypályázatot a törvény szerint (is) több részre kellett volna bontani, hogy több pályázó jelentkezhessen. És feltette a kérdést, hogy vajon miért nem így történt. Talán hanyagság, szakmai alkalmatlanság, esetleg lustaság miatt? Vagy esetleg szándékosan?
Abból ítélve, hogy milyen gyorsan kiállt a belügyminiszter és a kormányfő a kórházigazgató mellett, világos, hogy szó sincs itt hanyagságról, szakmai alkalmatlanságról, a lustaság meg egyáltalán nem jöhet szóba.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.