Szélsőségeseknek szivárogtató képviselők

POSTA ÁKOS ISTVÁNMarian Kotleba pártja több friss közvélemény-kutatásban is átlépte az 5 százalékos küszöböt, s ha valóban bejutna a parlamentbe, képviselői különféle nemzetbiztonsági információkhoz is hozzáférnének.

POSTA ÁKOS ISTVÁN

Marian Kotleba pártja több friss közvélemény-kutatásban is átlépte az 5 százalékos küszöböt, s ha valóban bejutna a parlamentbe, képviselői különféle nemzetbiztonsági információkhoz is hozzáférnének. Németország pár évvel ezelőtt megismerkedett ezzel a problémával, s most vita folyik a német szélsőjobb, illetve szélsőbal pártja betiltásának lehetőségéről.

Felmerült ugyanis a gyanú, hogy az egykori keletnémet kommunista utódpártból és nyugatnémet szélsőbaloldali csoportokból alakult Die Linke (A Baloldal) parlamenti képviselői nemzetbiztonsági szempontból kényes, bizalmas információkat osztanak meg szélsőbaloldali militáns csoportokkal a német rendőrségről, a hadseregről, hadiipari cégekről, valamint a GSG9 terrorelhárító alakulatról.

Az utóbbi hónapokban különösen heves összetűzésekre került sor a rendőrség és a hamburgi Vörös Flóra alternatív kulturális műhely épületét önkényesen elfoglaló szélsőbaloldali–anarchoszindikalista csoportok közt. A balos központot ugyanis lebontás fenyegeti, ezt megakadályozandó foglalták el az épületet. Ezután merült fel, hogy A Baloldal információkat szivárogtatott a militáns csoportoknak. Képviselője, Ulla Jelpke természetesen tagadja, hogy titkos adatokat adtak ki a rendőrségről. Viszont Stephan Mayer keresztényszociális (CSU) kormánypárti politikus megjegyezte: „Nem szabad csodálkozni, hogy a titkosszolgálat megfigyeli A Baloldalt, ha a képviselői információkat adnak szélsőséges csoportoknak.”

A probléma nem új keletű. A Junge Freiheit című konzervatív hetilap azt közölte, hogy Jelpke évek óta rendszeresen érdeklődik a kormánynál arról, hogy a hadsereg mely iskolákban tart a katonai pályát népszerűsítő előadásokat, s aztán a Bundeswehr rendezvényeit gyakran támadják szélsőbaloldali csoportosulások.

Németországban vita folyik arról, hogy a szélsőjobboldali Német Nemzeti Demokrata Pártot, illetve A Baloldalt (amely az európai parlamentben is jelen van) titkosszolgálati megfigyelés alá kell-e helyezni, sőt mindkét párt betiltása is felmerült. Az ellenérvek szerint mivel mindkét párt demokratikus választásokon nyerte el mandátumait, alapvető demokratikus jogokat sértene a betiltásuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?