Rohanunk a kongresszusba: Washington, 2004. április 21., kora délután. Mindjárt kezdődik a meghallgatás! Elöl Nagy Sándor András, a washingtoni magyar lobbi elnöke, aztán Illár József, Kisszelmenc, Tóth Lajos, Nagyszelmenc polgármestere, meg én.
Szelmencország határán
Diane E. Watson, Los Angeles: Mielőtt a következő tanúra kerülne a sor, van egy pár kérdésem. Először is, hogy történt Szelmenc falu szétszakítása?
Tóth Lajos, Nagyszelmenc: A második világháború befejezésekor szovjet politikai tisztek kezdték járni a falut, és próbálták rábeszélni az embereket, hogy csatlakozzanak a Szovjetunióhoz. Próbáltak meggyőzni néhány embert, az aláírásukkal igazolják, hogy a falu a Szovjetunióhoz akar csatlakozni. Majd e pár ember által aláírt dokumentumra hivatkozva azzal álltak elő, hogy a Szovjetunióhoz akar tartozni a falu.
Diane E. Watson, Los Angeles: Ez a határ választja el a falut?
Tóth Lajos, Nagyszelmenc: Igen, ez az a határ, ami ma is elválasztja a két falut.
Diane E. Watson, Los Angeles: Nem lehetne-e Szelmenc egy külön szuverén ország [„souvereign nation”], és akkor megszűnik a vízumkérdés?
Tóth Lajos, Nagyszelmenc: Hát én úgy gondolom, hogy ez nem lehetséges.
Diane E. Watson, Los Angeles: Hogyan lehetne megoldani, hogy Kisszelmenc és Nagyszelmenc együtt az Európai Unióhoz tartozzon?
Tóth Lajos, Nagyszelmenc: Nagyon egyszerűen. Fel kell venni Ukrajnát is az Európai Unióba, és akkor az Európai Unióhoz fog tartozni Kisszelmenc is.
Diane E. Watson, Los Angeles: A legjobb megoldás tehát az volna, ha a két Szelmenc között lenne egy kis határátkelő, amelyen a helybeliek közlekedhetnének?
Tóth Lajos, Nagyszelmenc: Igen, ez volna az optimális megoldás, azzal kiegészülve, hogy Kisszelmenc oldalán is, Nagyszelmenc oldalán is legalább olyan tizenöt kilométeresre bővülne ki az átjárási lehetőség, mivel a rokonok, testvérek körülbelül ilyen sugarú körben szóródtak széjjel.
Egy éve már, hogy elhangzottak e mondatok. Az is bekövetkezik most már, hogy valóban kinyílik a szelmenci zsákutca, és lesz a faluban határátkelő: már Ukrajnából is közeledik az igen. A határnyitás visszaadja az emberek hitét, hogy vannak olyan ügyek, amelyekért érdemes harcba szállni, és a harc vége győzelem is lehet.
Mert ha minden falu nem is, de minden egyes lélek egy külön, szuverén ország. Akinek joga van az önállóságra, joga van rá, hogy sorsa felől határozzon.
A szerző író, újságíró, A kettézárt falu című könyv szerzője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.