Szegényen az EU-ban

Szlovákiában minden ötödik család szegénységi küszöb körüli jövedelemből él. Nagyon kedvezőtlen arány. A statisztikai hivatal adataival ellentétben a munka- és szociális ügyi minisztérium azt állítja, „csak” minden tizedik ember szegény nálunk. Más szempontokat érvényesít számításaiban.

Szlovákiában minden ötödik család szegénységi küszöb körüli jövedelemből él. Nagyon kedvezőtlen arány. A statisztikai hivatal adataival ellentétben a munka- és szociális ügyi minisztérium azt állítja, „csak” minden tizedik ember szegény nálunk. Más szempontokat érvényesít számításaiban. Furcsa, hiszen a statisztikai hivatal és a népjóléti minisztérium ugyanannak az állami gépezetnek a része. A más-más mérce alkalmazása egyéb területeken is látványosan eltérő adatokat produkál: a minisztérium néhány hete 16 százalék alatti munkanélküliségről beszélt, míg a statisztikai hivatal szerint az első negyedévben 19,3 százalékos volt ez a mutató. Elgondolkoztató az is, hogy a foglalkoztatottság a gazdaság látványos növekedése ellenére csökkent. Ez még a korábban derűlátó elemzőket is meglepetésként érte. Olyan gazdasági elemző azonban még nem született – főleg ha szigorúan a piac működése szempontjából közelíti meg a jelenségeket –, aki bármire ne találna magyarázatot. A nagyarányú munkanélküliséget most többen közülük a munkatermelékenység növekedésével magyarázzák, ami hosszú távon kétségkívül az ország javára válik. Ez azonban a ma szegényeit nem vigasztalja. Persze, ez még nem jelenti azt, hogy a hivatalosan kimutatott szegénységi küszöb fölött élők zöme gazdagnak nevezheti magát, legfeljebb tisztes szegénységben élőnek. Az e kategóriába tartozók jó része pedig általában nem szívesen mondja ki magáról, hogy szegény, még akkor se, ha éppen hogy csak megél havi jövedelméből. Mintha szégyellnék a szegénységet...

Tény, hogy az unión belül a szegénységi mutatót illetően Szlovákia nincs a legrosszabb helyen. De olyan jó helyet sem foglal el a ranglétrán, amilyenre a szlovákiai gazdaság látványos növekedésén örvendező reformminiszterek kijelentéseiből következtethetnénk. A szegények számát illetően Szlovákia az EU korábbi tagországai közül Portugáliával hasonlítható össze, az új tagországok között pedig e tekintetben valahol a középmezőnyben foglalunk helyet. Ezek a tények is azt mutatják, nem mindegy, hogy az új Európai Parlamentben a 14 szlovákiai képviselő egy szociális-an erősebb Európa építése mellett száll-e síkra – ahogy azt a kampányban állították –, vagy enged majd azoknak az érdekcsoportoknak, amelyek a szociális Európa megfékezésének rendelik alá döntéseiket. Szerintük kontinensünk érdemben Európa csakis a szabad piac beépített fékek – magyarán piacszabályozó elemek – nélküli érvényesülésével versenyezhet érdemben az Egyesült Államokkal. A szociológus szerint a hazai népjóléti rendszer szűkmarkúbb, mint amilyenhez a nemzetközi megállapodások alapján igazodnunk kellene. Pedig az európaiság azt is jelenti: az emberhez méltó életfeltételek megteremtése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?