Szegény ember kamata

<p>A szlovákiai bankok szinte egybehangzóan állítják: vége a jelzáloghitel-kamatok további csökkenésének. Ennyi volt, nincs tovább, egyébként is, Szlovákiában még soha ilyen olcsón nem juthatott a lakosság hitelekhez &ndash; sugallják a bankok, és a nagy nyári melegtől kábultan sokan még hisznek is nekik.&nbsp;</p>

Aki azonban egy kicsit is utánanéz, könnyen megállapíthatja, hogy az eurózóna országai közül csak Cipruson magasabbak a lakáshitelek kamatai, vagyis a szlovákiai pénzintézeteknek egyáltalán nincs mivel büszkélkedniük, hacsak nem azzal, hogy nekik sikerül a legjobban átvágni az ügyfeleket. Ha pedig a csillogó-villogó reklámkampányaikba valaki véletlenül belerondít, szembesítve őket a valósággal, azonnal előállnak a mesével: Szlovákia speciális helyzetben van, ezért magasabbak a kamatok. Szerintük ugyanis a magasabb munkanélküliség és a lakosság bizonytalan anyagi helyzete miatt a hitelek bedőlésének nagyobb a kockázata, amit be kell építeniük a kamatokba. A szegény embert az ág is húzza elmélete akár még hihető is lenne, ha a térképen nem lenne ott Görögország, Spanyolország vagy Portugália. Az említett országokban hatalmasra duzzadt az állástalanok száma, a lakosság tömegesen csúszik lefelé a lejtőn, mégis jóval olcsóbban lehet kölcsönhöz jutni, mint nálunk. Görögországban egy klasszikus, harmincéves futamidejű, százezer eurós jelzáloghitel összességében akár 24 ezer euróval kevesebbe kerül, mint nálunk. Arról már nem is beszélve, hogy a szlovákiai bankok nagyjából ugyanolyan áron jutnak hozzá a hitelnyújtáshoz szükséges forrásokhoz, mint a nyugat-európaiak, miközben Szlovákiában sokkal jobb a lakosság fizetési morálja, mint más országokban. A helyzetért részben az állam is felelős, a versenyjogot felügyelő hivatalok nem a legjobban végzik a munkájukat, a bankpiacon így nem alakult ki olyan versenyképes környezet, amely az ügyfeleknek kedvezne. Nem szabad azonban megfeledkezni magukról az ügyfelekről sem. Szinte az összes felmérés azt mutatja, hogy Európában az egyik legkonzervatívabb banki ügyfelek a hazaiak: ha már elkötelezték magukat, nagyon nehezen váltanak, még akkor is, ha ez anyagi előnyt jelentene számukra. Arról nem is beszélve, hogy a bankválasztásnál inkább érzelmi alapon döntenek, anélkül, hogy felmérnék a lehetőségeket. Amíg ez nem változik, a bankok sem kényszerülnek arra, hogy ádáz konkurenciaharcot folytassanak az ügyfelekért, és arra sem, hogy megfosszák magukat a magasabb kamatok által biztosított pluszforrásoktól. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?