Szavazz rám!

<p>Hamarosan megyeelnököket és megyei képviselőket választunk. A november 4-i választások kampánya már régóta dübörög, a jelöltek a régi és az új média felületein is igyekeznek megszólítani a választópolgárokat.</p>

Pár éve még a logós toll, kulcstartó, mininaptár stb. kombóval igyekeztek szavazókat szerezni, ma azonban ez már kevés, mivel sokkal élesebb a verseny. Ha mégis van olyan elvetemült, aki ilyen ötlettelen promóciós anyaggal próbálkozik, azt, eldöntöttem, kapásból elutasítom.

A tömegkommunikáció korában az üzenetküldő csatornákat egy szűk elit kontrollálta; az internet azonban a kisebb, marginalizált, jelentős forrásokkal nem rendelkező egyéneknek és pártoknak is lehetővé teszi, hogy viszonylag nagy létszámú csoportokhoz eljussanak. Természetesen nem új jelenségről van szó régiónkban sem, de az egyéni és csoportos online kampányok tömeges elterjedése figyelmet érdemel.

A digitális média megváltoztatja mindennapjainkat és a társadalmi berendezkedést. Egy olyan, a szemünk előtt történő változásról van szó, melynek hatását és következményeit még nem láthatjuk tisztán. Kérdés, hogy az új média csupán a politikai kommunikáció egy új eszközét jelenti, vagy sokkal mélyrehatóbb politikai változásokért is felelős. Az elemzők és az algoritmusok a rendelkezésre álló adatokból, a közösségimédia-felületen történő aktivitásunkból, a lájkjainkból meg tudják állapítani jövőbeli viselkedésünket és politikai preferenciánkat is.

A megyei választáson a „magukat megmérettető” jelöltek – szinte kivétel nélkül – online kommunikációt is folytatnak, jelen vannak a közösségi média felületein. Kampányidőszakban a jelöltek posztjai fizetett hirdetésként pörögnek, a magyar jelölteknél a bogrács és a DAC külön hashtaget érdemel. A választópolgárok láthatják, kik azok, akik tapasztaltak, vagy profi kommunikátor segítségét élvezik, mert tudják, értik, hogyan kell sikeresen és hatékonyan kommunikálni – elsősorban – a Facebookon és más közösségi oldalakon. A posztok hossza, gyakorisága, vizuális megjelenése, stílusa, a kommentek megválaszolása, a trollok kezelése stb. mind árulkodó e tekintetben. És hát könnyen kiszúrhatók a kezdők esetlen képei, mint a zöldfülű ingatlanügynök első fürdőszoba képgalériái. Időnként az az érzésem, hogy a felcsavart tornaszőnyeggel jógatanfolyamra igyekvő anyukák tekintetében százszor nagyobb elszántságot látok, mint néhány képviselőjelölt bárgyú képén. A közösségi médiában talán az egyik legnagyobb kihívás a megfelelő célcsoport kiválasztása, hiszen a fiatalok és az idősek eltérő módon kommunikálnak és viselkednek a Facebookon. Ugyancsak érdemes tisztázni, hogy a meglévő rajongókkal a kapcsolattartás a cél, vagy új lájkolók szerzése. A jelöltek többségének közösségimédia-kommunikációjával tulajdonképpen a legnagyobb bajom az, hogy hiányzik belőle az ötlet és a kreativitás. A november 4-i megyei választások egyik tétje az, hogy hogyan lesznek a lájkolókból szavazók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?