Újabb pert vesztett a Strasbourgban székelő európai emberi jogi bíróságon a Cseh Köztársaság.
Strasbourg kártérítésre kötelezte Csehországot
ĺme az ügy háttere, amelyhez hasonló valószínűleg több is volt mind Csehországban, mind Szlovákiában is a kilencvenes években: A Pinc család 1967-ben Közép-Csehországban a Příbrami járásban fekvő Hrímezdice faluban egy kisebb gazdaságot vásárolt az államtól. Ez a gazdaság 1948-ban az első földreform felülvizsgálatakor az akkori tulajdonostól való elkobzás útján került az állam birtokába. Pincék előbb a gazdaságot, majd egy évvel később a körülötte lévő földet is megvették, amelyen egészen a kilencvenes évek elejéig gazdálkodtak. Miután 1991-ben Csehországban életbe lépett az új földtörvény, az egykori tulajdonos fia visszaigényelte az államtól apja birtokát, egyebek mellett azzal az indokkal, hogy Pincék annak idején alacsonyabb áron jutottak hozzá, mint amilyen a birtok valódi értéke volt. A szakértők szerint ez az állítás igaznak bizonyult, ezért 1994-ben az eredeti tulajdonos fia valóban visszakapta a birtokot. A cseh állam ugyanakkor visszafizette a Pinc házaspárnak az 1967-es vételárat, valamint a bérleti díjat. Más alapon – például a birtok gondozásáért – azonban semmit sem kaptak. Az új tulajdonos a törvényt megszegve pótlakást ugyan nem biztosított Pincék számára, de arról nem feledkezett meg, hogy bírósági úton azonnal lakbért követeljen az elmúlt évtizedekért. Pincék, miután a cseh bíróságokon több esetben sem jártak sikerrel, 2000 áprilisában Strasbourghoz fordultak. Védőjük, Jarmila Veselá megelégedéssel vette tudomásul a bírósági döntést, míg Vít Schorm, a cseh állam képviselője nem volt hajlandó kommentálni a határozatot. A leginkább érintett, a 81 éves Božena Pincová, nagyon örült a bírósági határozatnak, de ugyanakkor nagyon sajnálja, hogy férje már nem élte meg.
A prágai lapok szerint Csehország az utóbbi tíz év alatt eddig már hat pert veszített Strasbourgban. Az előző ügyek is lényegében vagyoni és emberi jogi perek voltak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.