Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné - ismertebb nevén Sissy - meglehetősen fura egyéniség volt, de ezt persze ma sem mondja senki hangosan, a schönbrunni kastély műemlék-együttesét üzemeltető társaság pedig éppenséggel mindent elkövet a Sissy-kultusz ápolásáért.
Sissy legintimebb pillanatai múzeumban
Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné - ismertebb nevén Sissy - meglehetősen fura egyéniség volt, de ezt persze ma sem mondja senki hangosan, a schönbrunni kastély műemlék-együttesét üzemeltető társaság pedig éppenséggel mindent elkövet a Sissy-kultusz ápolásáért.
A legújabb fejlemény, hogy a bécsi Hofburgban lévő császári lakást mintegy Sissy-múzeummá alakítják át, ahol a látogató bepillantást nyerhet a császárné életmódjába.
Sissy, - Erzsébet Amália Eugénia, I. Ferenc József osztrák császár és magyar király felesége (1837-1898) - valóban itt lakott, már azon ritka alkalmakkor, amikor Bécsben tartózkodott. Aki eddig megtekintette a császári lakást, az felfedezhette, hogy a család ugyan őrizte a felmenők hátrahagyta pompát, de maga inkább valamelyest az egyszerűbb ízlés felé mozdult el. Az is látható, hogy a császár lakosztálya a Hofburg egyik, Sissyé a másik szárnyon helyezkedett el, s csak a két szárny találkozásánál lévő néhány terem volt a tulajdonképpeni közös lakás. A család tagjainak életébe azonban eddig nem nyert igazi bepillantást az ide látogató turista.
Most változik a helyzet: restaurálták a császárné fürdőkádját, amelyben Sisi órákon át üldögélt jéghideg vízben. Bemutatjék toalet-szobáját, ahol naponta órákon át fésülték sűrű, hosszú haját, s ahol a mai bajnokokat is irigylésre késztető edzéseit folytatta különféle tornaszereken. Sőt: még azt a helyet is megnyitották a látogatók számára, ahová a hírek szerint súlyos táplálkozási zavarokkal küzdő császárné is gyalog járt.
A kiállítás rendezői a virágcsokrokig és apró dísztárgyakig mindent úgy rendeztek el eredeti fotók alapján, ahogyan az Sisi idejében volt. A kád és a mosdóasztal eddig is a Hofburgban volt, noha nem szerepel a kiállításon, a többi kellék javát gyűjtőktől kölcsönözték ki.
A Sissy-rajongók nagy, nemzetközi tábora nyilván lelkesen fogadja majd az új kiállítást, ahol a rég idealizált császárné nem csak úgy látható, ahogyan el szokás képzelni - mint Romy Schneider színésznő a Sissyről az 50-60-as években készült filmsorozatban -, hanem az idegenvezetők életének kevésbé idilli oldalairól is szólnak, bár csak akkor, ha kérdezik őket.
A Hofburg belső négyzetében az átalakulás csak a császári lakosztályokat érinti: helyén marad a császári ezüstöket bemutató gyűjtemény, az arról elnevezett kávéház, a várkapitányság, no és legfőként az államfő az egyik szárny egész első emeletét betöltő hivatala.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.