Salvini trükkje, Orbánnal a pakliban
2019. április 11. 09:30

Pártja, a Liga jelenleg egy 37 tagú politikai csoport tagja, de az olasz pártvezér a legnagyobb létszámú frakció babérjaira tör.
Az Európai Néppárttól jobbra álló pártok jelenleg három nagy csoportba tömörülnek. Május után a legjobb forgatókönyv szerint továbbra is két táborra fog oszlani ez a talán közel 200 képviselő, miközben a Néppártnak várhatóan 170-nél több képviselője lesz. Igaz, a Fidesz átülése miatt ez a szám akár kisebb is lehet. A jobbszélen pedig a britek kiesése miatt mindenképpen újrarendeződés lesz, hiszen a három nagy csoportból az egyik a brit párt körül gravitált.
A jobboldal szélén mindig nehézséget okoz az együttműködés, hiszen a nacionalista-patrióta programok szükségszerűen ütik egymást. Emellett a földrajz is komoly tényező, akár a menekülthullámban a schengeni határt őrző országok és a beljebb fekvők közti ellentétre gondolunk. És ott van még a hagyományos észak–déli gazdasági megosztottság az unión belül. E frakciók tagjai tipikusan nemzetállami keretekben gondolkoznak, ami kevesebb közös érdeket szül a résztvevők közt. Ezzel szemben a (szélső)baloldalon hagyományosan nagyobb az internacionalizmus, az osztályok közötti kapcsolódás és a kapitalizmus mint közös ellenség összetartó ereje.
Salvini hétfői akciójára a német radikális jobboldali párt, az Alternatíva Németországért (AfD) is elment, egy apró dán és egy finn párt mellett.
A német–olasz együttműködés egyébként legelőször talán éppen a Le Pen-féle francia nacionalistákra lehet veszélyes, hiszen az ő dominanciájukat emésztheti fel e témákban az Európai Parlamentben és az európai diskurzusban.
Nem véletlen, hogy Le Penék nem mentek el e hétfői milánói találkozóra. A német AfD jelenléte ugyanakkor szimbolikus Salvini számára, és azóta az osztrák Szabadságpárt is jelezte, hogy talán csatlakozna.
Ami a májusi választás utáni időt illeti, Salviniék előtt komoly döntés áll. Vagy a tőlük jobbra álló, több apró pártocskát próbálják meg a csoportjukba hívni és így növelni súlyukat az európai politikában. Vagy éppen ellenkezőleg, a néppárti jobboldali szárnyból csípnek le, amellyel gyengítik a politikai fősodor erőit, majd magukat apránként középre tolhatják: ez egyszerre jelenti a populizmus normalizálódását és a vezetőik racionális számítását. Utóbbi szerint
a kiábrándult közép-jobboldali aktív szavazók elcsábítása sokszor könnyebben megy, mint a szélsőségek felé húzó nacionalisták átvezetése egy mérsékeltebb frakcióba.
Innentől pedig a Néppártra nézve életveszélyes játszma indul, amelyben rögtön könnyebben megértjük, hogy nemcsak az a gond a Fidesz esetleges kizárásával/távozásával, hogy a Néppárt gyengül, hanem az is, hogy egy Salvini-vezette blokk erősödhet vele.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.