Rossz és rosszabb megoldás

<p>A miniszterelnök tőkefedezeti pillérhez való viszonyulása mindig is közismert volt. Most azonban úgy tűnik, olyan variánst választhat, amely taccsra teheti a rendszert.</p>

Azt nagy eséllyel meg lehetett jósolni, hogy a mai 9–9%-os megosztás az állami és a magánpillér között ingerelni fogja Ficót az utóbbi megcsapolására. Noha külföldi példákkal érvel, ezek sántítanak. Magyarország mellett Írország és Portugália költségvetése is rátette a kezét a megtakarításokra, viszont ezek az országok lényegesen rosszabb helyzetben vannak. Szlovákia, hála istennek, nem áll a csőd szélén. A cseh példa pedig azért billeg, mivel az ottani bevezetés éppen egy válság közepette történik, így ebben a pillanatban érthető, ha a költségvetés szűkmarkú. Ezzel szemben Szlovákiában egy nyolcadik éve működő rendszerre akarnak újabb csapást mérni. Az álságosság és a nyers demagógia igazán abban mutatkozik meg, hogy a nyugdíjprobléma másik megoldási módját, az igazán népszerűtlen nyugdíjkorhatár-emelést áttolná 2016-ra, a következő kormány nyakába varrná.

Tekintettel arra, hogy a nyugdíjkérdés általában nem azonnal érinti a lakosságot, egy nyugdíjreform mindig csak a most foglalkoztatottakra vonatkozik, így a magánnyugdíjpénztárakba irányuló befizetések csökkentése miatt inkább szakmai tiltakozásokra lehet számítani. Ezért is bátrabb a kormány, arányait tekintve ezért tervez sokkal nagyobb változtatást, mint az adókulcsok esetében. De az átutalási arányok megváltoztatása mellett egy további veszély is leselkedik a pénztártagokra, mégpedig a nyugdíjpénztárak államkötvény-vásárlása. Ez a részletkérdésnek látszó tény ugyanis a magánnyugdíjrendszer létrehozását kérdőjelezi meg. A második pillér lényege éppen az, hogy megossza a kockázatot, ne csak az államtól kelljen várni a leendő nyugdíjak kifizetését. Ha a magánrészt államkötvények vagy autópálya-építésre kibocsátott kötvényekbe fektetik, egy államcsőd esetén ugyanúgy elpárolog belőle a tőke, mint az első pillérből. A veszély abban rejlik, hogy az előzetes kijelentések alapján a nyugdíjpénztárak vezetői ebbe hajlandók lennének belemenni. A bajok valódi gyökere Mečiar országlásában rejlik. Mivel miatta nem alakult ki működő tőkepiac, a magán-megtakarítások sem tudnak itthon hasznosulni. A valós gyarapodást biztosító részvényeket csak külföldön lehet megvásárolni. Szinte valamennyi közép- és kelet-európai országgal szemben ez Szlovákia igazi problémája.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?