Röghöz kötött magyar szesz

<p>Nem utazhat a házi pálinka Magyarországon. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közölte, hogy a hatóságoknak joguk van ellenőrizni a megállított járművek utasainál az alkoholt, bárhol az országban. Ha zárjegy nélküli palackot találnak, minimum 30 ezer forintos bírságot szabhatnak ki.&nbsp;</p>

Az információkra a romániai magyar sajtó is rárabolt: több Magyarországon élő erdélyi jelezte ugyanis, hogy bár a román–magyar határon már évek óta nincs vámvizsgálat, a vámosok egy-egy szúrópróbaszerű ellenőrzésnél bírságot szabtak ki az anyaországba igyekvő, felbontott palack erdélyi szesz miatt is. Később a magyar hatóságok is megerősítették, hogy bár köztudottan népszerű gyakorlat Erdélyből pálinkát szállítani, akit ezzel Magyarországon lefülelnek, bírságot kaphat. Meg is kérdezték a NAV-tól, milyen jogszabály szülte a sokkoló hirtelenséggel felbukkant regulát. Mire közölték, hogy egy 2003-as törvényről van szó.

Még emlékszem, amikor 2006-ban vagy hat liter házi szilvapálinkát sikerült vonaton átruccantanunk Romániából kis, félliteres Coca-Colás flakonokban. Pedig akkor még volt vámvizsgálat. Megkérdezték, van-e elvámolnivalónk, mondtuk, hogy nincs. Mindenki ezt mondta. Vagyis a jogszabályt a hatóságok tíz évig nemigen tarttatták be, most viszont hirtelen sürgős lett nekik. Az emberek fejében levő káoszt árnyalja az is, hogy az Orbán-kormány 2010-ben engedélyezte a házi pálinka főzését Magyarország területén. Pálinkát főzni lehet, pálinkát utaztatni viszont nem, világított be a ködbe néhány napja Stuller Attila alezredes, a NAV szóvivője. Az indok szerinte egyszerű: az állam nem akar ismeretlen eredetű szeszt az országban. Csehországban nemrég többen is meghaltak az egyik szeszfőzdében történt gondatlanság miatt, tette hozzá. Azt viszont mi tesszük hozzá, hogy a cseh példa nem jó, az említett opavai főzde palackjai ugyanis zárjegyesek voltak, tehát nem ismeretlen eredetűek. Mindegy, a lényeg az, hogy indul a magyar szesz röghöz kötöttségének kora: aki otthon megfőzi, igya is meg helyben. Ha viszont a sógor születésnapjára is vinnénk belőle a szomszéd faluba, az már kockázatos. Mert ha útközben leállít a rendőr, és meglátja a palackot, jöhet a bírság.

Jó lenne tudni, utaztatásnak számít-e például az, ha átviszek fél litert a szomszédba. Vagy ha a hátsó kamrában kifőzöm a pálinkát, másnap pedig egy üveggel előre viszek a nappaliba a vendégeknek, mert bizony a szesz akkor is helyet változtat. És ha belegondolunk, amikor a szánkhoz vesszük a stampedlit, tartalmát pedig leküldjük a gyomrunkba, a pálinka ott is megtesz egy bizonyos távolságot. Szerencsére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal emberei oda már nem látnak be. Bár talán nem túlzunk, ha azt állítjuk, hogy Magyarországon ez is már csak idő kérdése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?