Rákot okozhat a Coca-Cola csapvize

A Coca-Cola Dasani nevű, Angliában forgalmazott "ásványvizével" kapcsolatban korábban már kiderült, hogy egy kenti csaptelepről származik, és sima Temze-víz.

A Coca-Cola Dasani nevű, Angliában forgalmazott "ásványvizével" kapcsolatban korábban már kiderült, hogy egy kenti csaptelepről származik, és sima Temze-víz. Az akkori botránynál azonban sokkal nagyobbnak bizonyul, hogy az ásványvízként árusított csapvíz a legújabb vizsgálatok szerint rákkeltő hatású anyagot tartalmaz. Emiatt a társaság kivonta a forgalomból a vizet.
A Coca-Cola először azzal magyarázkodott, hogy komoly, a NASA által kifejlesztett tisztítótechnológiával szűri meg a vizet. Erről azonban később kiderült, hogy az általános, háztartásokban is használt, úgynevezett fordított ozmózis-jelenség technológiáról van szó. Amikor azonban a társaság már azt gondolta, hogy rosszabb nem is lehet, bekövetkezett a nem várt fordulat: az egész brit készletet ki kellett vonni a forgalomból, ugyanis kiderült, hogy egy rákkeltő hatású kémiai vegyületet, bromátot tartalmaz, írta a The Guardian.


Az ozmózis a kémiai potenciálok, azaz a koncentrációk különbségének kiegyenlítődése egy féligáteresztő hártyán keresztül. A hártyán (membránon) csak a kisebb részecskék, általában az oldószermolekulák jutnak át; diffúziójuk minkét irányba lejátszódik, de az egyik irányba nagyobb sebességgel. Egyensúlyban a diffúzió sebességek azonosak, ezt csak egy külső erővel, pl. a nyomás növelésével biztosíthatjuk, ez az ozmózisnyomás.


A brit lap szerint ez az év biztos PR-katasztrófa a Coca-Cola számára Angliában. A Temzéből nyert vizet Sidcupban, egy Kentben lévő gyárban tisztították meg, és fél literje 95 pennybe, azaz közel egy fontba - 378 forintba - került. A tisztítási folyamatban bromidot és kalcium-kloridot adtak a vízhez, ízesítési célokból, és ózont pumpáltak át rajta. Emiatt a bromid oxidálódott és bromát lett belőle, a palackokba pedig a megengedett szintnél kétszer annyi, literenként 10 mikrogramm ilyen anyag került.

Hétfőn a brit ivóvízügyi felügyelet közölte, hogy megvizsgálta a sidcupi gyárba szállított Temze-vizet, és abban nem volt bromát. Mivel ugyanis nagyobb mennyiségben veszélyes anyagról van szó, szigorúan figyelik a csapvízben lévő szintet.


Az Egyesült Királyság élelmiszerügyi hatósága szerint a Dasani nem jelent közvetlen veszélyt a fogyasztók egészségére, annak ellenére, hogy túlságosan magas a bromáttartalma. Mivel azonban a megengedettnél magasabb a bromátszint a vízben, figyelmeztette azokat a vásárlókat, akik még a termék kivonása előtt vásároltak ilyen vizet.

A Coca-Cola a vizsgálatok eredményeképpen visszahívta az üzletekből a Dasanit. A legfontosabb az, hogy a lehető legjobb minőséget biztosítsuk fogyasztóink számára - közölte a társaság.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?