A terrorellenes háború jegyében az Egyesült Államok által elkövetett emberi jogsértések veszélyes klímát teremtettek, és a világ minden térségében visszaélésekre bátorították a kormányokat – állapította meg a tegnap Londonban kiadott éves világjelentésében az Amnesty International, amely kirívó jogtiprásokról számol be Romániában és Oroszországban.
Ragadós az amerikai példa
Az AI különösen az amerikai kormány gyakorlatát támadja: a jelentés szerint az Egyesült Államok „messze nem az emberi jogok érvényesítésének a világbajnoka, amelynek beállítja magát”. Változatlanul külföldi őrizetesek százai raboskodnak vádemelés és bírósági eljárás nélkül a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton, és az amerikai kormány nemzetközi jogot sért azzal, hogy elutasítja a genfi konvenció alkalmazását e foglyokkal szemben, és megtagadja tőlük az ügyvédi segítséget. Az Egyesült Államok emellett nem hajlandó még felvilágosítást sem adni olyan őrizetesek sorsáról és hollétéről, akiket más országokban tart fogva – áll a jelentésben.
Az Amnesty International szerint az, hogy egy akkora hatalom, mint az Egyesült Államok, ilyen súlyos jogsértéseket enged meg magának, az egész világon veszélyes klímát teremtett, és sok országban – különösen Ázsiában és Európában – most már szintén a „terror” elleni harccal indokolják az emberi jogok csorbítását.
Kínában például az ujgur kisebbség több ezer tagját tartóztatták le „szeparatista-terrorista tevékenység” és „vallási szélsőségesség” címén, Üzbegisztánban pedig muszlim hívők százait ítélték megkérdőjelezhető bírósági eljárások után hosszú börtönre „terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények” vádjával.
A szervezet szerint az orosz biztonsági erők továbbra is súlyos emberi jogsértéseket követnek el a csecsenföldi konfliktussal összefüggésben, gyakorlatilag teljesen büntetlenül. Rendszeresen érkeznek jelentések olyan polgári személyekről, akik a csecsen háborúval kapcsolatos emberi jogi tevékenységük miatt, vagy azért, mert az európai emberi jogi bíróság előtt keresnek jogorvoslatot, „eltűnnek”, illetve gyilkosság, kínzás, embertelen bánásmód, hatósági üldöztetés áldozatai lesznek.
A szűkebb kelet-európai térségben különösen sötét képet fest a jelentés a romániai emberi jogi helyzetről. Az Amnesty International szerint pszichiátriai intézményekben, sokszor elégséges orvosi indok nélkül, akaratuk ellenére tartanak őrizetben pácienseket, olyan életkörülmények közepette, amelyek a nemzetközi emberi jogi alapnormákat sértik. Az ilyen intézményekben a túlzsúfoltság miatt gyakori, hogy egy ágyon többen osztoznak, de sokszor maguk a bentlakók költöznek egy ágyba, mert csak így tudják elejét venni a kihűlésnek a fűtetlen kórtermekben. Az AI értesülése szerint egy romániai kórházban tavaly télen 18-an haltak meg alultápláltság és kihűlés miatt.
A rendőri hatóságok által széles körben alkalmazott embertelen bánásmód esetenként kínzással ér fel, a rendőrök olyan esetekben is tűzfegyvert használnak – sokszor roma áldozatok ellen –, amikor az a nemzetközi normák szerint tilos lenne, és sokan csak azért szenvednek el verbális vagy fizikai erőszakot, mert nem tudnak személyi igazolványt felmutatni.
Magyarországról a jelentés megjegyzi, hogy „változatlanul aggályos” a romákat is érintő rossz hatósági bánásmód, és továbbra is elégtelen a családon belüli erőszakot elszenvedő nők védelme.
A halálbüntetésről, amely ellen a szervezet folyamatosan erőteljes kampányt folytat, a jelentés azt írja, hogy tavaly legalább 3797 embert végeztek ki világszerte, de ezek csak azok az esetek, amelyekről az AI tudomást szerzett; a valós szám ennél bizonyosan magasabb. Csak Kínában, és csak nyilvános beszámolók szerint legalább 3400 emberen hajtottak végre halálos ítéletet, de a szervezet szerint biztos, hogy a kivégzések tényleges száma sokkal több.
Az AI idézi a kínai törvényhozás egy vezető tisztviselőjét, aki szerint Kínában évente mintegy 10 ezer elítéltet végeznek ki.
2004-ben az összes ismert kivégzés 97 százalékát négy országban – Kínában, Iránban, az Egyesült Államokban és Vietnamban – hajtották végre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.