Prága fizet, lassúk a cseh bíróságok

Megállapodást és anyagi kielégítést ajánlott fel a cseh kormány 25 olyan állampolgárának, akik a cseh bíróságok lassú munkája miatt a strasbourgi emberi jogi bíróságon beperelték a Cseh Köztársaságot.

Megállapodást és anyagi kielégítést ajánlott fel a cseh kormány 25 olyan állampolgárának, akik a cseh bíróságok lassú munkája miatt a strasbourgi emberi jogi bíróságon beperelték a Cseh Köztársaságot.

A múltban már volt rá példa, hogy a cseh kormány az ország hírnevének megőrzése érdekében kiegyezett olyan személyekkel, akik Strasbourga vitték peres ügyeiket. Ilyen nagyarányú kezdeményezés azonban eddig példa nélküli. „Valóban igaz, hogy a múltban sosem próbálkoztunk meg a peres ügyek ilyen nagyszámú egyszeri lezárásával” – nyilatkozta Vít Schorm, aki kormánymegbízottként a Cseh Köztársa-ságot képviseli a strasbourgi emberi jogi bíróságon. A prágai sajtó szerint várható, hogy a kormányzatnak ez a kezdeményezés milliókba fog kerülni.

Az ügy előzménye, hogy a strasbourgi bíróság több mint kéttucat pert tartalmazó jegyzéket küldött nemrégiben Prágába, felszólítva a cseh kormányt, hogy minél hamarabb rendezze a vitákat, különben Strasbourgban el fogják marasztalni Csehországot. „Mi azzal reagáltunk, hogy megígértük: megpróbálunk kiegyezni. Az egyes ügyek rendezése természetesen nem nyilvános. Annyit azonban elmondhatok, hogy néhányan már elfogadták a kormány kompromisszumos ajánlatát és anyagi kielégítését, mások nem, illetve a tárgyalások még folyamatban vannak” – magyarázta Schorm. Megjegyezte, hogy a kormányzat által felajánlott kielégítési összegek esetenként különböző nagyságúak. Megállapodás esetén a végső szót a kormány mondja ki.

A cseh sajtó ugyanakkor azt írja, hogy bizonyos ügyeket ily módon ugyan le lehet zárni, de ez még nem oldja meg a probléma lényegét, tehát a cseh bíróságok általánosan lassú munkáját. Ezt Vladimír Špidla miniszterelnök is elismerte. „Súlyos esetekben, azt hiszem, helyénvaló a kárpótlás. Ugyanakkor azon kell lennünk, hogy hatékonyabbá és gyorsabbá tegyük a bíróságok munkáját. Ez azonban rendkívül összetett probléma” – mondta Špidla.

Az újság emlékeztet: már volt rá példa, hogy a strasbourgi bíróság kártérítés kifizetésére kötelezte a cseh államot, például amikor egy óvónő válás utáni vagyon-elosztási pere 15 évig húzódott. Strasbourgi közbelépésre a hölgy végül is majdnem félmillió koronás kárpótlást kapott az államtól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?