Pozsony Bécs hálójában

Aki Pozsonyból utazott már autóval Bécsbe, az jól tudja, időnként milyen keserves, dugóktól sem mentes produkció megtenni az 1918-ig egy birodalomba tartozó két nagyváros közötti utat.

Aki Pozsonyból utazott már autóval Bécsbe, az jól tudja, időnként milyen keserves, dugóktól sem mentes produkció megtenni az 1918-ig egy birodalomba tartozó két nagyváros közötti utat. Az 1989-es fordulat ugyan ledöntötte a vasfüggönyt, és a vasúti összeköttetés intenzívebbé vált a két főváros között, ám egyébként érdemben nem javult a helyzet. Majd jött Mečiar országlása, ami teljesen elvette az osztrákok kedvét attól, hogy szomszédokhoz illően szorosabb infrastrukturális hálót szőjenek irányunkba.

Csak a viharos ütemben levezényelt és egymást követő szlovák gazdasági reformok keltették fel a figyelmet Pozsony iránt. Amikor a Dzurinda-kormány sorra jelentette be az autógyártók érkezését az országba, emellett 19 százalékon egységesítette az adókat, Bécs felkapta a fejét. Észrevette, hogy a szlovákiai bankok nagy részének megkaparintása után érdemes beruházni is nálunk. Ez viszont már megköveteli a jól működő, nagy áteresztő képességű infrastrukturális hálózat kiépítését. Korábban Pozsony már megépítette a szlovák–osztrák államhatárig az autópályát, ám a túloldalon a fent említett eseményekig nem tartották sürgősnek, hogy, úgymond, összeforrjon az, ami összetartozik.

Bécs érdemeként könyvelhető el, hogy a kedvező szlovákiai beruházási lehetőségek felismerését gyors tettek követték. Tavaly novemberben a két főváros aláírta a Twin City, azaz Ikerváros elnevezésű projektumot, amely Pozsony és Bécs minden eddiginél szorosabb légi, közúti és vasúti összeköttetését szorgalmazza. Hubert Gorbach osztrák közlekedési miniszter pedig szerdai pozsonyi tanácskozásán kijelentette: 2007 helyett már 2006 végéig befejezik a Bécsből Pozsonyig tartó A6-os sztráda építését. És ez még nem minden. Az osztrák fél felvetette, közvetlen vasúti összeköttetés is létesülhetne Bécs és Pozsony repülőtere között.

A vasúti összeköttetés különösen abban az esetben volna indokolt, ha a privatizáció előtt álló pozsonyi légikikötő osztrák kézbe kerülne, amire van esély, hiszen mind az Austrian Airlines, mind a schwechati repülőtér meg szeretné venni. A sort folytatva: az osztrákok egy újabb autópálya megépítését javasolják a két főváros között, sőt a folyami hajózás izmosabbá tételében is fantáziát látnak. Végezetül az Österreichische Bundesbahn megvenné a 2005 végéig privatizálandó Cargo Slovakia vasúti teherfuvarozót.Ha a felsoroltaknak csak a fele valósul meg, akkor is kijelenthető, hogy a gazdasági aranyháromszögként hirdetett Bécs–Pozsony–Győr térség már legalább ezüstösen csillog.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?