Az első adatsorok máris izgalmas új törésvonal-átrendeződéseket mutatnak az amerikai társadalom szövetében.
Miért Trump győzött?
Ki gondolta volna, hogy Trump 15 éven belül a lesikeresebb módon szólította meg a fiatalokat, vagyis több mint 40%-tól hozott el szavazatokat a hagyományosan demokraták felé húzó tömbből? Ezzel szemben Harriséknek nem sikerült a bizonytalan republikánus választók megszólítása, hiába sorakoztattak fel 200 exrepublikánust maguk mögött, köztük Trump volt közvetlen munkatársait is.
Ráadásul sem az abortuszpolitika, sem a tény, hogy Kamala Harris női induló volt, nem vitte el a nők nagyobb többségének szavazatát. Kétségtelenül vezetett Harris végig a nők között, csak nem elég nagy távolságban.
A férfiak viszont nagyobb sebességgel morzsolódtak le a demokrata szavazótábor széleiről, különösen a latínók és feketék közt. Ezt érezték ugyan a demokrata stratégák, ám Obama kissé erőszakos megjegyzésével, miszerint a fekete férfiak most már menjenek el szépen leszavazni a demokratákra, nem segítettek a helyzeten.
A mozgósítás sem úgy sikerült, ahogy a demokraták tervezték, ezzel szemben a republikánusok több államban is, úgy tűnik, hogy elmentek az előzetes szavazásra, akár levélben, akár személyesen, arányaiban alighanem pont annyival többen, ami kellett néhány helyen a többséghez.
Joe Biden apró sávval nyerte meg a rozsdaövezet államait 2020-ban – amelyeket Trump hódított el a demokratáktól sok év után először 2016-ban –, most azonban százezres szavazattöbbséggel Trump mellé álltak. Ebben benne van a gázai háború, az inflációs memória, a régiók egyenlőtlen növekedése és, hogy például a legfontosabb csatatérállamban, Pennsylvaniában a lakosok 40%-a még mindig rosszabbul él, mint a Covid előtt. Tipikusan a vidékiek, nem a városiak.
A republikánusok tehát sikerrel rajzoltak új törésvonalakat az amerikai politikai palettára, mégpedig olyan vonalakat, amelyek kényelmesen bele tudtak harapni a demokrata táborba. Ehhez képest Harrisék nem tudtak arányaiban hasonló karéjt kihasítani a republikánusok közül, hiába a sok Trump-kétkedő arrafelé is.
A kérdés immár az, hogy a szenátus mellett a képviselőház többségét is megszerzik-e a republikánusok, mert azzal 2 évre teljhatalmuk lenne Washingtonban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.