Politika, rend és hanyatlás

<p>Erős állam, jogállam, elszámoltathatóság &ndash; e három fennállása esetén van esély a működő demokráciára. Ahogy Fukuyama írja egyik legutóbbi művében, e három jellemző egyensúlyban adja csak azt a demokratikus formát, amelyért annyian harcoltak már a történelem során.</p>

E nyári olvasmányom – „Political Order and Political Decay”, vagyis Politikai rend és hanyatlás – Közép-Európa kapcsán is elgondolkodtató.

Hogyan is fest e három feltétel különállása? Ha erős az állam, mint Kína, de nincs jogállamiság és elszámoltathatóság – valódi választások –, csak színjáték az egész, és nem demokrácia. Ha papíron minden létezik, alkotmány, igazságszolgáltatás, szétválasztott hatalmi ágak – ez mit sem számít, ha nincs hozzá egy erős állam, amely biztosítja ezek működését. Számtalan ilyen ország van Afrikában és másutt, ahol átvették a megfelelő jogforrásokat, de nem tudják alkalmazni azokat a központi állami erőszakmonopólium hiányában.

Ez utóbbi azt jelenti, hogy az adott állam területén kisebbnagyobb milíciák ténykednek, vagy legalábbis az állam képtelen egymástól megvédeni polgárait. Ukrajnában is hasonló a helyzet, hiszen választások voltak, a jogállamiság feltételei teoretikusan adottak, csakhogy az állam a saját területét nem tudja ellenőrizni az oroszok által támogatott keleti harcoló csapatok miatt, amelyek elfoglalták az ország egy részét. Egy másik részét, a Krímet meg Moszkva annektálta.

Végül itt van e három feltétel egy térségünkben érdekes konstellációja. Amikor létezik a központi állami akarat, és körbeveszi a jogállamiság kerítése: vagyis a központi akarat nem túl erős, és nem csúszik át autokráciába, mivel a törvény a legerősebb társadalmi szereplőket és csoportokat is köti. Ez például már nem igaz, ha van olyan társadalmi csoport, amely kizárólag magára szabott törvényeket tud írni. Ekkor már sérül a jogállamiság.

A három feltétel ugyanis azt szolgálja, hogy egyetlen csoport se szerezzen meghatározó befolyást tartósan a másik felett. Hogy ne építse fel úgy az államot, hogy az aránytalanul őt szolgálja. Hatalmi szempontból, gazdaságilag vagy akár csak szimbolikusan. Ezért is szokták a demokráciát politikai váltógazdaságnak hívni, mert a hatalomért versenyben álló csoportok elismerik a másik jogát is ahhoz, hogy hatalomra kerüljön, legitim módon. Az elszámoltathatóság tehát nem pusztán arról szól, hogy időnként bekukkantunk a szavazóhelyiségbe. Ha rendre protestszavazatot adunk le, akkor az, akinek a voksunk megy, nem tartalmi alapon kerül kiválasztásra. A „legkisebb rossz” ismételt választása olyan kompromisszum, amely rohasztja a demokrácia e pillérét. Az állandósuló, elszemélyesedő vezetői struktúrák, az intézmények súlytalanodása, a hűség-alapú személyzeti politika mind jelek, amelyekre figyelnünk kell régiónk országaiban, ha nem akarunk nagyobb problémákat: egy kizárólag erőből politizáló államot, vagy olyan társadalmi csoportot, amely magának írja a jogot; vagy éppen csak szimbolikus legitimációval szolgáló formális, manipulált választásokat.

Folyamatosan résen kell lennünk. Nem azért, mert gyanakvóak, pesszimisták vagy üldözési mániásak lennénk. Azért, mert a történelem azt tanítja, hogy ha a demokrata polgárok maguk nem fektetnek megfelelő mennyiségű energiát a rendszer olajozásába, felügyeletébe, akkor a rendszer a hatalom ezredéves pszichológiájánál fogva elkanászodik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?