Pénztelen romániai magyar lapok

Elutasította a román művelődési minisztérium a hatáskörébe tartozó magyar nyelvű folyóiratok idei pénztámogatását, arra hivatkozva, hogy e sajtótermékeknek más források is rendelkezésükre állnak. A román kulturális folyóiratokat a szaktárca 150–180 millió lejjel támogatja. A magyarokat semmivel.

Elutasította a román művelődési minisztérium a hatáskörébe tartozó magyar nyelvű folyóiratok idei pénztámogatását, arra hivatkozva, hogy e sajtótermékeknek más források is rendelkezésükre állnak. A román kulturális folyóiratokat a szaktárca 150–180 millió lejjel támogatja. A magyarokat semmivel.

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője, a bukaresti törvényhozás művelődési bizottságának tagja felháborítónak és diszkriminatívnak nevezte a művelődési tárca eljárását. A támogatásról egyébként a minisztérium által kinevezett civil társadalmi grémium dönt. Ez a testület hivatkozott arra, hogy a magyar nyelvű folyóiratok számára más források is rendelkezésre állnak, s a minisztérium erre alapozva utasította el az említett lapok idei költségvetésre vonatkozó igénylését.

„A román civil társadalom, amelyről azt gondoltuk, hogy részrehajlás nélkül tud viselkedni, merkantilista szempontok alapján ítélt” – jelentette ki Kelemen Hunor. Ugyanakkor pontosított: a folyóiratok esetében nem normatív támogatásról van szó, hanem pályázat útján elnyerhető összegekről. „Nagyfokú részrehajlásra utal viszont a bizottság indoklása” – fejtette ki Kelemen Hunor. Hiszen az az érvelés, mely szerint a magyar folyóiratok egyéb anyagi forrásokból is meríthetnek, a román nyelvű folyóiratok többségére is érvényes. Az RMDSZ-képviselő jelezte: megpróbálja elérni a minisztériumban, hogy a tartalékalapból juttassanak támogatást a magyar nyelvű folyóiratoknak.

Kántor Lajos, a Korunk főszerkesztője, Gálfalvi György, a Látó főszerkesztő-helyettese, valamint Szabó Zsolt, a Művelődés főszerkesztője nehezményezi a kulturális folyóiratok támogatásának csökkentését. „Az elmúlt években bevezetett pályázati rendszer már csak a töredékét fedezte a megjelentetési költségeknek, ráadásul a megítélt összegek folyósítása gyakran akadozott vagy késlekedett. A szerkesztőségek megértették, hogy az új körülmények között saját maguknak kell támogatókról gondoskodniuk, ily módon – nem csekély erőfeszítések árán – sikerült is a fennmaradásukhoz szükséges feltételek biztosítása” – áll a nyilatkozatban.

A dokumentumot jegyzők között szerepel Parászka Boróka, A Hét felelős szerkesztője is, aki a kusza viszonyok szemléltetésére egy, a huszonkettes csapdájához hasonló helyzetet vázolt fel. Eszerint az Illyés Közalapítvány azért nem hagyta jóvá az általuk kért összeget, mert A Hét, úgymond, a román szaktárcától kap támogatást. Utóbbi viszont arra hivatkozva utasítja el pályázatukat, hogy a magyar folyóiratokat a (román állami forrásokat a magyarság számára elosztó) Communitas Alapítvány támogatja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?