Puskás Öcsinek nincs semmi köze az 56-os forradalomhoz, talán csak annyi, hogy azok közé tartozott, akik az idő tájt nem jöttek haza, illetve elmentek az országból. De akkor hogy kerül a focicsuka az ünnepi asztalra? A magasztos ötvenhat és egy léha sportjáték? Pedig van közük egymáshoz, nem is kevés.
Ötvenhat és az idolok
Eltelt ötven év, és bizony, még mindig ötvenhatra és Puskás Öcsire emlékszik belőlünk leginkább a világ. S amikor Magyarország megismertetésére, presztízsének, népszerűségének növelésére százmilliókat költünk, gondoljunk erre. Hol van a nagyszerű Tony Curtis reklámfilmjeinek hatása a Puskásétól?
Szögezzük le most – a Puskás körüli szánalmas pénzügyi viták és a kisnyugdíjas 56-osok már vitára sem érdemes krónikus anyagi gondjai idején –, megfizethetetlen amit ötvenhat hősei tettek, és a maga területén Puskás Öcsi tett, az ország méltóságáért, jó hírnevéért a világban.
Hol vannak most ők? Puskás betegen a kórház magányában, ötvenhat a feledés és közöny homályában. Az ötvenhatosok nem kaptak szerepet az 1989. október 23-án megalakult új Magyar Köztársaságban. Akiket nem végeztek ki, azok többségét lenyomták, nem tanulhattak, s így alkalmatlanná váltak arra, hogy ők legyenek ötvenhat eszméinek megvalósítói. Ha voltak egyáltalán egy más világban követhető eszméi ötvenhatnak. Inkább indulatai voltak, hősies és igazságkereső gesztusai voltak, amire nem lehet új társadalmat építeni. Az erkölcsére lehetne, de arra most nincs szükség. Az önigazgatásos, szolidaritás- és egyenlőségi párti eszményeire lehetne, de a most épülő kapitalizmusban ez nem aktuális.
Az októberi ifjak tulajdonképpen nem is akartak forradalmat. Ők csak tüntetni akartak békésen, szelíden a lengyel munkások mellett, nem tudták, hogy diktatúrában ez maga a forradalom. Hogy a nyilvános ellentmondás akkor is forradalommá válik, ha az ellentmondók nem is akarják.
Ötvenhat emléke régóta aktuálpolitikai kisajátítási viták tárgya. Ezt fölfoghatjuk ünneprontásnak, pedig nem az. Minden társadalmi mozgalomnak sok arca van, az emléke, mítosza addig él, amíg veszekszenek érte és rajta. Az ötvenhatot átélt nemzedékek – a veszekedők – lassan elmennek, most az 50. évforduló táján igazán fontos, hogy az ünnep őszinte és átélhető legyen, hogy az új nemzedékek is ünnepeljék majd október 23-át, gyászolják november 4-ét. ĺgy olyan gondolatoknak, érzéseknek juthatnak birtokába, amelyekre még szükségük lehet.
Az írás ma jelent meg a Magyar Hírlapban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.