Öt kísérleti atomrobbantás és egy hidrogénbomba

Észak-Korea hivatalosan bejelentette, hogy sikeresen tesztelt egy hidrogénbombát. A hidrogénbomba tulajdon-képpen kétfázisú atombomba, a mostani robbantást öt korábbi kísérleti atomrob-bantás előzte meg.2006. október 9.

Észak-Korea hivatalosan bejelentette, hogy sikeresen tesztelt egy hidrogénbombát. A hidrogénbomba tulajdon-képpen kétfázisú atombomba, a mostani robbantást öt korábbi kísérleti atomrob-bantás előzte meg.

2006. október 9. Észak-Korea első alkalommal hajtott végre sikeres földalatti kísérleti atomrobbantást. Hat nappal később Phenjant az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénzügyi és kereskedelmi szankciókkal sújtotta.

2007. február 13. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tisztségviselői – akiket 2002-ben kiutasítottak az országból – júniusban öt napig tárgyaltak Észak-Koreában és elvi megállapodásra jutottak a jongbjoni atomreaktor bezárásáról és arról, miképpen fogják ezt ellenőrizni.

2008. június 27. Észak-Korea benyújtotta a hatoldalú tárgyalások házigazdájának, Kínának a nukleáris létesítményeire vonatkozó részletes jelentését, majd másnap felrobbantotta a jongbjoni nukleáris létesítmény hűtőtornyát.

2008. augusztus 26. Észak-Korea leállította atomlétesítményei működésképtelenné tételét. Ezt azzal indokolta, hogy az Egyesült Államok nem vette le Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok listájáról. A Fehér Ház közölte, hogy erre csak akkor kerülhet sor, ha Phenjan ígéretét teljesítve leszereli atomlétesítményeit.

2009. május 25–26. Észak-Korea végrehajtotta második földalatti kísérleti atomrobbantását, amelynek robbanóereje és az ellenőrzés technikai színvonala is meghaladta az elsőét. Az ENSZ megszigorította az Észak-Korea ellen érvényben lévő szankciókat, egyebek mellett megtiltva Phenjan számára a fegyverexportot és a legtöbb fegyver importját.

2013. február 12. – Végrehajtották a harmadik földalatti kísérleti atomrobbantást, az elsőt Kim Dzsong Un észak-koreai vezető 2012-es hivatalba lépése óta. A korábbiaknál kisebb méretű, de nagyobb robbanóerejű nukleáris eszközt használtak.

Phenjan azt is bejelentette, hogy nagy hatótávolságú rakéták indítására is készül, amelyek nukleáris robbanótöltetek hordozására is alkalmasak, és az Egyesült Államokra irányíthatók.

2016. január 6. A negyedik atomrobbantás, a phenjani hivatalos közlemény szerint ezzel az első hidrogénbombát tesztelték. A nukleáris kísérlet súlyos ENSZ-szankciókat vont maga után.

2016. augusztus 3. Észak-Korea rakétakísérletet hajtott végre, először érte el Észak-Koreából indított rakéta Japán felségvizeit.

2016. szeptember 9. Észak-Korea a kommunista rezsim fennállásának 68. évfordulóján végrehajtotta ötödik kísérleti atomrobbantását. A térségben több földtani intézet ötös erősségű földmozgást észlelt, ami szakértők szerint 20-30 kilotonnás atomtöltet felrobbantására utal, így ez lehetett az addigi legerősebb észak-koreai atombomba. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?