Öt év múlva kész a négyes metró

A magyar kormány hetven, a főváros harminc százalékban fizeti a négyes metró építési költségeit - jelentette be a szerdai kormányülést követően Demszky Gábor főpolgármester.

A magyar kormány hetven, a főváros harminc százalékban fizeti a négyes metró építési költségeit - jelentette be a szerdai kormányülést követően Demszky Gábor főpolgármester. Először csak a rövidebb útvonalat építik meg, így az Etele térről a Keleti pályaudvarig járhatunk az új metróval, a tervek szerint öt év múlva. Az első szakaszokat azonban már 2005-06-ra átadhatják, utazni azonban csak 5 év múlva lehet majd.

A szerdai kormányülésen döntöttek a négyes metró finanszírozásáról. A Pénzügyminisztérium (PM) által előkészített törvényjavaslat értelmében 2007-08-ra kell elkészíteni az új metróvonal Keleti pályaudvarig tartó szakaszát. A több mint 7 kilométer hosszú szakaszon 10 állomás lesz majd. A beruházás árát tavalyi áron 195 milliárd forintra becsli a PM.

A költségek 70 százalékát a kormány, a fennmaradó részt a főváros állja majd. A költségek előteremtését az Európai Unió bankja, az EIB segítségével oldják meg. Az EIB a teljes beruházás árának 75 százalékát fedező kölcsönt ad 25 évre, melynek törlesztését 7 év múlva kell megkezdeni. Az EIB hitelét a főváros veszi fel, visszafizetésére az állam vállal garanciát. Idén várhatóan 18 milliárdot költenek majd el az előmunkálatokra. Ezt a pénzt a főváros biztosítja majd. Az első mélyfúrások pedig 2004 végén kezdődhetnek.

Demszky Gábor főpolgármester a józan ész és a jó szándék európai diadalaként értékelte a döntést. Demszky reményét fejezte ki, hogy még a jelenlegi kormány dönt majd a négyes metró Bosnyák térig tartó második szakaszának megépítéséről is.

A szerdai kormányülés több hónapig tartó vitát és alkudozást zárt le. Az elmúlt hónapokban ugyanis több alkalommal is tárgyaltak a Városháza vezetői a kormánnyal a négyes metróról. Februárban Demszky azt közölte, hogy az önkormányzatnak más közlekedési beruházásokra kell költenie a metrópénzt, így az államnak kell állnia a teljes költséget. A kormánnyal folytatott tárgyalások közben Demszky azonban módosította kijelentését, e szerint a 300 milliárd forintos beruházás 18,5 százalékát tudná kifizetni a Városháza. Ezek után a Pénzügyminisztériumban bejelentették, hogy találtak olyan forrásokat, amelyekből finanszírozni tudná az önkormányzat a 4-es metró építéséhez szükséges költségek 40 százalékát, de ezt a megállapítást a szabad demokrata fővárosi politikusok vitatták.

Az 1998-ban kötött metrószerződésben - amelyet még pénzügyminiszterként Medgyessy Péter miniszterelnök és Demszky Gábor főpolgármester írtak alá - még az szerepelt, hogy a költségek 40 százalékát a Városháza, 60 százalékát az állam fizeti. Később ezt a szerződést az Orbán-kormány megtámadta, és nem szállt be az építkezésbe. Az előző kormány szerint ugyanis költségvetési fedezet nélkül vállalt fizetési kötelezettséget a Horn-kormány. A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletben az Orbán-kormánynak adott igazat, megváltoztatva a Fővárosi Bíróság elsőfokú döntését.

A finanszírozási tárgyalások mellett törvénytervezet is készül a négyes metróról. A készülő jogszabály célja, hogy rögzítsék az állam és az önkormányzat jogait és kötelezettségeit. Ez azért szükséges, mert a metróperben hozott ítélet szerint az állami költségvetés terhére csak akkor lehet kifizetést teljesíteni, ha erről a parlament törvényt fogad el.

Sokáig nem tudták eldönteni, hogy milyen útvonalon az új metrószakasz. Felmerült ugyanis, hogy a Kelenföldi pályaudvartól a Bosnyák térig épülne meg a metró a Kosztolányi Dezső tér - Gellért tér - Kálvin tér - Keleti pályaudvar érintésével. Végül azonban a kormány egy ennél rövidebb nyomvonalat támogatott, e szerint a Keletiig jár majd a metró.

A négyes metró körüli huzavona négy és fél éve tart: 1998 novemberében az Orbán-kormány bejelentette, hogy nem állják a metróépítésnek az államra háruló részét, mert nincs erre költségvetési fedezet. A hosszas pereskedés végén a bíróság végül az Orbán-kormány érvelését fogadta el. Eközben a főváros már több ponton előkészítette az építkezést, így a Móricz Zsigmond körtéren és a Gellért téren is úgy alakították ki az átépített teret, hogy a megépülő metrót felszíni munkálatok nélkül össze lehessen kötni a felszínnel. Ha az eredeti, a főváros által tervezett ütemben készült volna a négyes metró, már 2004-ben utazhatnánk rajta.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?