Orvosok, patikusok

Ha a parlament jóváhagyja a második olvasatba került gyógyszertörvényt, a patikusok kötelesek lesznek tájékoztatni a beteget az összes raktáron lévő generikus orvosságról, az árkülönbségekről, de a beteg által térített önrész nagyságáról is.

Ha a parlament jóváhagyja a második olvasatba került gyógyszertörvényt, a patikusok kötelesek lesznek tájékoztatni a beteget az összes raktáron lévő generikus orvosságról, az árkülönbségekről, de a beteg által térített önrész nagyságáról is. A tervezet ugyan kimondja, hogy a kezelőorvos indokolt esetben megtilthatja az eredeti gyógyszer másolatának kiadását, ám ha ezt „véletlenül” elfelejti, a beteg beleegyezésével a patikus olyan orvosságot ad, amilyet akar. És hiába tiltakozott Rudolf Zajac ötlete ellen a szakma.

Nem tudni, miért, de jelenleg nem igazán szereti (?), pártolja (?) és értékeli az orvosok szaktudását, munkáját a miniszter, ha a gyógyszerészekre bízza döntéseik felülvizsgálatát. Tévedés ne essék, tisztelem a patikusokat, szó sincs munkájuk lebecsüléséről, csak hát az ő feladatuk a gyógyító mérgek keverése, vegyi összetételük ismerete, nem pedig a betegek gyógyításának tudománya. Néhány kevés esettől eltekintve nem ismerik a gyógyszert kiváltó beteg öszszes nyavalyáit úgy, mint a kezelőorvosok. Akik (általában) elmagyarázzák a pácienseknek, miért ajánlják az eredeti készítményt, esetleg miért tartják megfelelőnek a generikus orvosság szedését. Vagyis sántít a patikusok érvelése, mely szerint az orvosoknak nincsenek kellő ismereteik a piacon fellelhető összes gyógyszerről, hiszen ugyanazt a jegyzéket használják, lapozzák valamennyien. Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy a miniszter a magas gyógyszerköltségeket az orvosok számlájára írja, szerinte a gyógyszergyártók anyagilag motiválják őket az eredeti orvosságok felírására. Ha ez így van, a törvénymódosítás után a cégek legfeljebb a patikusokat környékezik meg, s ellenszolgáltatás fejében nem ajánlják a gyógyszercserét. Nem nagyon érthető, mi a célja az orvosok és a patikusok összeugrasztásának, hiszen tavaly óta jelentősen megugrott a generikus orvosságok felírásának gyakorlata. Ennek ellenére – a legújabb kimutatások ezt bizonyítják – nem csökkentek a gyógyszerkiadások. Több szakértő szerint azért, mert a másolatok ára megközelíti az eredeti gyógyszerekét, de azért is, mert míg a korszerűbb, eredeti orvosságból naponta egy is elég, a generikumból csak magasabb dózissal érhető el a kívánt gyógyhatás. Tehát az olcsóbb végső soron drágább lesz.

Nem ártana, ha ezt is figyelembe vennék a szlovákiai törvényhozók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?