<p>Magyarországon az 1956-os forradalom ünnepén az elmúlt években szinte kötelezővé vált tüntetni. Kormányoldal és ellenzék, civilek és szakmai szervezetek, mindenki jelen akar lenni az utcán ezen a napon.</p>
Orbán és Bajnai
2006-ban, a második Gyurcsány-kormány első évében a tavaszi választások óta mindennaposak voltak a tüntetések, ám az egész október 23-án csúcsosodott ki. Akkor a rendőrség a pár nappal korábbi tévészékház felgyújtásánál tanúsított passzivitással szemben gyakorlatilag minden nem bejelentett tüntetést szétvert, és valóban több alkalommal nem megengedett eszközöket is használt. Az ellenzék összes politikusába, sőt a teljes szavazóbázisba valószínűleg akkor égett bele véglegesen, hogy mindenért Gyurcsány Ferenc a felelős, és a szocialisták miniszterelnökét egyszerűen ki kell szorítani a politikai életből.
Bár az Orbán-kormány hatalomra kerülésével az addigi tüntetők nagy többsége elégedetten hazament, az utcák ma mégsem maradnak néptelenek.
Egyrészt a Fidesz vezetői gyorsan rájöttek, hogy saját támogató bázisukat, melyet nyolc éven keresztül az utcán tartottak, nem lehet csak úgy hazaküldeni, időről időre újra ki kell az embereket hívni, hiszen ha már racionális érvekkel nem lehet megmagyarázni bizonyos döntéseket, az emocionális fegyver még remekül működik. Erre használták ki 2012 januárjában a Békemenetet is, ami valójában erődemonstráció volt, s erre készül a kormány a hozzá hű civil szervezeteken keresztül ma is.
Orbán Viktorék újra azt akarják bizonyítani, hogy bár folyamatosan csökken a miniszterelnök népszerűsége, továbbra is ők a legnagyobb erő az országban.
Ezzel szemben jelenik meg és szólal fel ma 2010 óta először egy tüntetésen Bajnai Gordon, akiben Orbán Viktor egyetlen esélyes kihívóját látják, s akitől a jelenlegi miniszterelnök is joggal fél. A Gyurcsány Ferenc lemondása után alig egy évre munkába álló, leginkább technokratának tekintett Bajnai nem tagja egyetlen pártnak sem, de egyértelmű, hogy ha akár ma, a Milla nevű civil szervezet tüntetésén zászlót bontana és bejelentené új pártja megalapítását, hónapokon belül komoly támogatásra tehetne szert. Ám ez talán még nem következik be, hiszen az ellenzéki oldalon egyelőre óriási a kölcsönös bizalmatlanság, néha még nagyobb, mint a vágy, hogy menesszék Orbánt. Ám Bajnai megjelenése a színen lehetőséget ad az ellenzéknek, hogy felmérje, mennyire izgul rá a tömeg.
Ha másra nem, méretek összehasonlítgatására mindenképpen remek alkalom lesz a mai, bár tudjuk, valós tömegbecsülés Magyarországon, a 2002-es „egymilliós” Fidesz-tüntetés óta nem létezik. Remek felvételek készülnek majd, így ma senki se hagyja ki valamelyik magyar televízió esti híradóját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.