Oktatók és buktatók

<p>Eugen Jurzycza (SDKÚ) újdonsült oktatásügyi minisztert sok mindenkihez hasonlíthatnánk. Arcvonásai alapján mondjuk a trafalgári hős admirálishoz, Horatio Nelsonhoz, aki 1805-ben „fél kézzel” elbánt Napóleon flottájával. Pályaképét illetően Jurzycza elődjéhez, Ján Mikolaj (SNS) nemrég leköszönt oktatásügyi miniszterhez is hasonlít.</p>

Mindkettőjüket a közlekedésügyi tárca élére szánták a 2006-os, illetve a legutóbbi választások előtt, viszont a helyzet úgy hozta, hogy az iskolaügy élére kerültek. Ez elegánsan jellemzi a hazai oktatásügy helyzetét, az lesz a miniszter, aki nem kapott jobb posztot, iskolába úgyis járt mindenki, elrontani pedig már nem sok mindent lehet ezen a területen. Jurzycza néhány napja nyilvánosan ismertette a kormányprogram oktatásügyi részét, illetve saját terveit. Ezekről egyből Hoffmann Rózsa, a jelenlegi magyar oktatásügyi miniszter jutott eszembe. Hoffmann Rózsa szerint az iskola feladata elsősorban az erkölcs és a vallás helyes (értsd: általa meghatározott) értékrendjének belenevelése a gyerekekbe, a miniszter asszony példaképe a Horthy-korszak meghatározó kultúrpolitikusa, gróf Klebelsberg Kuno. Jurzyczának, ha van is példaképe, az biztosan valaki más, viszont elképzelései alapján akár az említett gróf is lehetne. Amellett, hogy Jurzycza rendet akar tenni a felsőoktatásban, és mindenkit meg akar tanítani angolul, az erkölcsi nevelésre is hangsúlyt fektetne. Tesztekkel méretné fel a tanulók erkölcsi szintjét, valamint az iskolák munkahelyi légkörét, hogy aztán a tesztekből kiindulva megmondhassa, mi a teendő. Ezekkel az elvekkel alapjában véve nincs semmi baj (azon kívül, hogy kicsit komikusak), aki akarja, istenítheti Jurzyczát, aki akarja, szidhatja. Átütő reformokra az iskolaügyben nem kell számítani. A pedagógusok béremelését Jurzycza nem hangsúlyozta túl, vagyis itt sem várható jelentős változás a következő négy évben.
Pedig ha valamivel változtatni lehetne az iskolaügy helyzetén, az a pedagógusok béremelése lenne. Azon kívül, hogy a friss diplomásoknak nem éri meg tanári állást vállalni, a tanárok társadalmi elismerése a mélyponton van. Ugyanis ebben a társadalomban annak van tekintélye, akinek pénze van. Egy éhenkórász tanárnak mitől lenne tekintélye? Nevelhetnek a gyerekekbe bármilyen erkölcsöt, amíg a mindenkori kormány nem látja be, hogy a tanárok bérét fel kell emelni, a hazai iskolaügyben nem várhatunk jelentős javulást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?