Nyomásgyakorlás: nincs meg a politikai akarat

Az EU-tagországokban nincs meg a szükséges politikai akarat ahhoz, hogy az EU–izraeli társulási megállapodás felfüggesztésével próbáljanak nyomást gyakorolni az izraeli–palesztin konfliktus rendezése végett – közölték uniós illetékesek.

Az EU-tagországokban nincs meg a szükséges politikai akarat ahhoz, hogy az EU–izraeli társulási megállapodás felfüggesztésével próbáljanak nyomást gyakorolni az izraeli–palesztin konfliktus rendezése végett – közölték uniós illetékesek. Tájékoztatásuk szerint még az is bizonytalan, hogy a tizenötök elfogadják-e az Európai Bizottság javaslatát az EU–izraeli társulási tanács rendkívüli ülésének összehívására. Az EU külügyminiszteri tanácsa mai luxembourgi ülésén vitatja meg, hogy a legutóbbi közvetítési kísérletek kudarca után mit tehet az unió a válság további súlyosbodásának megakadályozásáért. A nevük elhallgatását kérő illetékesek szerint sok múlik azon, milyen eredményekkel jár Colin Powell amerikai külügyminiszter mostani missziója (a 4. oldalon olvashatnak róla – a szerk. megj.). Ettől függetlenül is csekély a valószínűsége annak, hogy a miniszterek nagyobb horderejű elhatározásra jutnának. Az Európai Parlament a múlt héten határozatban foglalt állást a társulási tanács – egyébként csak decemberben esedékes – ülésének mielőbbi összehívása és a társulási megállapodás felfüggesztése mellett. Határozata azonban semmire nem kötelezi a tagállamokat, a brüsszeli bizottság pedig már világosan értésre adta, hogy a maga részéről nem támogatná a megállapodás felfüggesztését. A társulási tanács ülésének mielőbbi – brüsszeli értelmezés szerint „azonnali” – összehívását azonban Romano Prodi bizottsági elnök is kezdeményezte, s a javaslat egyike lesz azoknak a lehetőségeknek, amelyeket a külügyminiszterek hétfőn megvitatnak. A bizottság emellett egy sor más választási lehetőséget is a tanács figyelmébe ajánl, anélkül azonban, hogy ezek bármelyikére konkrét javaslatot tenne. Powell missziója és a tanács ülése előtt uniós illetékesek nagyon visszafogottan nyilatkoztak arról, milyen eszközökkel élhet az adott körülmények között az EU. Diplomatikus megfogalmazásuk szerint a tizenötök közös szándéka, hogy fenntartsák és erősítsék Izraelhez fűződő sokrétű gazdasági-kereskedelmi kapcsolataikat, de ehhez is szükség van politikai akaratra, és a konfliktus fejleményei „befolyásolhatják” ezt az akaratot. A társulási megállapodás az ipari termékekre nézve teljes szabadkereskedelmet ír elő, az agrárkereskedelem fokozatos liberalizálásáról azonban még folynak a tárgyalások. A brüsszeli bizottság összeállította és folyamatosan frissíti azoknak az uniós támogatással épített palesztin létesítményeknek a listáját, amelyeket az izraeliek leromboltak, vagy súlyosan megrongáltak. Az EU már korábban értésre adta, hogy ezekért alkalomadtán kártérítési igényt nyújthat be. A szerző az MTI tudósítója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?