<p>Oslói bohózat Kína ellen címmel jelent meg kommentár a Global Times (GT) című kínai lapban pénteken, de más újságok is foglalkoznak a Nobel-békedíjjal és annak idei kitüntetettjével, Liu Hsziao-poval (Liu Xiaobo).</p>
Nobel-békedíj: pekingi sajtóvisszhang a díjátadás napján
Az átadás napján a GT egyik írása úgy véli, nem ez az első eset, amikor a norvég Nobel Bizottság egy ország politikájáról alkot ítéletet a maga ideológiai mércéje szerint. Ezúttal "bizarr módon a Liu Hsziao-po nevű bűnözőt tisztelik meg nagy díjátadási ünnepség keretében Európában" - írja a lap.
A Nobel Bizottság egy üres székkel ítélkezik Kínáról, de az, amit láttatni szeretne, hamis sztereotípia - állítja a cikk szerzője, s később arra a következtetésre jut, hogy a bizottság ideológiai előítéletek eszközévé vált.
"Kína felfoghatatlan sok nyugati szemében és nehéz megmondani, hogy ez kinek a tragédiája" - veti fel a szerző, s megerősíti: "Kínát nem lehet könnyen letéríteni az útjáról, függetlenül attól, hogy döntéseit megtapsolja, vagy kifütyüli a világ többi része. A nemzet csak egyre érettebbé válik, felkészültebbé a jövőbeni bajok kezelésére."
Az írás zárómondata szerint a mai díjátadó ünnepség egy új "per" kezdete, amelyet a történelem indít a Nobel Bizottság ellen.
A China Daily (CD) című lap első oldalán foglalkozik az idei Nobel-békedíjjal, s összefoglalja az eddigi hivatalos kínai reakciókat, elsősorban is a külügyi szavait. Megismétli, hogy Liut nem kritikus nézeteiért zárták börtönbe, hanem mert olyan cikkeket írt és tett közzé az interneten, s igyekezett rávenni másokat hasonlóak aláírására, amelyek az ország politikai hatalmának és társadalmi rendszerének megdöntésére irányultak.
A Hszinhua hírügynökség összeállításában szakértőket szólaltat meg, amelyek közül például Kao Ming-hszüan (Gao Mingxuan) büntetőjogász a Nobel Biztosság döntését egyértelmű Kína-ellenes megnyilvánulásnak és politikai indíttatásúnak tartja. Liu világosan arra bujtogatta az embereket, hogy döntsék meg a jelenlegi államhatalmat, a Kínai Kommunista Párt vezette népi demokráciát és szakítsanak a szocialista rendszerrel - állítja Kao, s idézi a Liu által használt kifejezéseket, mint például "rendszerváltoztatás", vagy "szövetségi köztársaság létrehozása".
Kao szerint ez már nem a szólásszabadság kategóriájába tartozó felhívás, s úgy véli, "ha a kínai emberek az ő (Liu) kívánsága szerint tennének, az országban minden bizonnyal konfliktusok és háborúk törnének ki, lerombolva a nehezen megszerzett békét". Kao szerint a legjobb a válasz a Kínát titkolt politikai szándékkal támadók számára, ha az ország folytatja gazdaságának építését, a reformot és a nyitást, s a társadalmi problémákat fokozatos változtatásokkal törekszik megoldani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.