Nincsenek titkaink

<p>Pár hete nagyot dobbantott a The Guardian brit baloldali napilap &ndash; Amerika lehallgatja saját polgárait, sőt másokat is. Mindezt Edward Snowden volt amerikai titkosszolgára hivatkozva közölte, aki közben elhagyta hawaii munkahelyét, hogy Hongkongban bujkáljon az amerikai törvényhozás elől &ndash; amely egyelőre nem is keresi.</p>

Megszületett Julien Assange junior. Snowden „nem akar olyan társadalomban élni, amely ilyet csinál”. Mondta ezt Kínából.

Végső soron teljesen igaza van. Én sem szeretnék. A probléma kizárólag az, hogy mindenki éppen ezt csinálja, szerte a világon. Éppen a kínaiak járnak az élen, ott, ugye, az állam hivatalosan cenzúrázza az internetet, és a kínai (valószínűleg állami) hackerek nem éppen arról híresek, hogy ne erednének más államok gazdasági titkainak nyomába. Az oroszok pedig éppen most kapcsolták ki saját fejlesztésű Facebookjukat (vkontakte) pár napra, állítólag véletlenül. A cég tulajdonosa közben elhagyta az országot, nem véletlenül.

Folytathatnánk idehaza, hiszen Prágában és Pozsonyban is lehallgatási botrány zajlik. Ami a közös ezekben, hogy teljesen illegálisan használták a titkosszolgálatokat, ráadásul néhány helyen magáncélokra.

Bár az Egyesült Államok mérföldekre van attól, hogy a biztonság és a szabadság egyensúlyát létrehozza az internet használatát illetően, mérföldekkel a világ többi része előtt jár saját biztonsági szolgálata civilek által való ellenőrzésében. Az amerikai kongresszus jóváhagyta a PRISM elnevezésű ominózus programot, mely szerint az illetékes amerikai szervezetnek (NSA) az adatgyűjtéshez engedélyt kell kérnie a szolgáltatást biztosító cégektől. Nemhogy Oroszországban vagy Kínában, de például Olaszországban, Nagy-Britanniában és Kanadában is ennél nagyobb a titkosszolgálat jogköre.

Amiért a világ jó része orrol az amerikaiakra, az a képmutatásuk. Nehezen lehet megmagyarázni, miért alkalmaz Washington otthon olyan módszereket, melyekhez hasonlók miatt másokat elítél. De Snowden a rendszer részeként jutott titkos dokumentumokhoz, saját döntése volt ez. Kínából nyomni a morális felelősségről szóló szöveget nem hőstett.

A botrány arra lesz jó, hogy az amerikai társadalom nagyobb nyomás alatt tartsa saját kormányát az internet szabadsága és saját szabadságjogai ügyében. Meg arra, hogy Putyin orosz elnök azzal érveljen, hogy a Nyugat továbbra is a fő ellenség (mert ugye az oroszok aztán végképp nem hallgatnak le senkit), és továbbra is országa elszigetelésén dolgozzon, saját hatalmának biztosítása érdekében.

Aki pedig saját maga miatt aggódik, az ne tegye közszemlére titkait és életét az interneten. A Nagy Testvérnek csak megkönnyítjük a dolgát, bárhol ügyködik is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?