Nézetkülönbségek Amerika és Európa között

Egyre jobban mélyülnek a nézetkülönbségek az Egyesült Államok és Európa között kül- és biztonságpolitikai kérdésekben és az erő alkalmazását illetően – ezt mutatják annak a nagyszabású közvélemény-kutatásnak az eredményei, amelynek egyes részleteit a Le Soir belga napilap hozott nyilvánosságra.

Egyre jobban mélyülnek a nézetkülönbségek az Egyesült Államok és Európa között kül- és biztonságpolitikai kérdésekben és az erő alkalmazását illetően – ezt mutatják annak a nagyszabású közvélemény-kutatásnak az eredményei, amelynek egyes részleteit a Le Soir belga napilap hozott nyilvánosságra.

A Transatlantic Trends 2004 elnevezésű felmérés – amelyet egy amerikai és egy olasz alapítvány megbízásából készítettek – azt mutatja, hogy egyre több európai szeretné, ha a kontinens az Egyesült Államoktól függetlenebb szerepet játszana, s immár 76 százalékuk ellenzi Bush amerikai elnök külpolitikáját, miközben két éve ez az arány még 50 százalékos volt.

Az európaiak 58 százaléka szerint nem kívánatos a világban az erős amerikai vezető szerep – ez 9 százalékkal magasabb, mint a tavalyi arány. Ugyanakkor az amerikaiak 79 százaléka támogatja, hogy az Európai Unió ilyen vezető szerepet játsszon a világ dolgaiban, s Európát tartja az Egyesült Államok kivételezett partnerének a globális problémák megoldásában.

Arra a kérdésre, hogy bizonyos helyzetekben, az igazság győzelme érdekében igazolható-e a háború, az amerikaiak több mint 80 százaléka igennel válaszolt – de az európaiaknak csak 40 százaléka. Egyébként az európaiak 80 százaléka nem hiszi, hogy az iraki háború megérte az emberáldozatokat és a hatalmas költségeket. 73 százalékuk pedig közölte, hogy szerinte ez növelte a terrorizmus kockázatát – miközben az amerikaiaknak csak 49 százaléka van ezen a véleményen. A megkérdezett európaiak 71 százaléka támogatta, hogy az EU váljon az Egyesült Államokhoz hasonló szuperhatalommá – de felük lemondana erről, ha mindez a katonai kiadások növelését igényelné.

A felmérés készítői 11 ország (az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia, Spanyolország és Törökország) 11 ezer lakosát kérdezték meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?