<p>A demokráciát tanuló országok a tananyag elsajátítása során gyakran érkeznek útelágazáshoz. Ilyen a mi régiónk is itt, Közép-Európában. Sokan bírálják a demokráciát, mint kormányzati formát, szerintem jogtalanul.</p>
Nem szeretni kell, hanem csinálni
A demokrácia lényege, hogy sok ezer éves autoriter kísérletek (kevesek uralma a sokaság felett) után ez volt az első sikeres megoldás arra, hogy a társadalmi csoportok közt egészségesebb egyensúly alakuljon ki, ezt hívjuk a fékek és ellensúlyok rendszerének. Ez abból a hitből táplálkozik, hogy az emberi természet nem tud megbirkózni az abszolút hatalommal. Rövid időre is ritkán, hosszabb távon pedig ez szinte kizárt. Ezért volt a római birodalom szebb napjaiban is hat hónapra korlátozva a diktátor megbízatása – egy pozíció, csak a válság idejére, és nem tovább.
A demokráciában az a cél, hogy szabályozottan versenyezzenek a hatalomért a kisebb-nagyobb csoportok. Nem késekkel az utcán, lincseléssel, tankokkal vagy egymás teljes megsemmisítésével. A hatalom ideiglenes gyakorlásáért folytatott kulturált verseny – ez az evolúció egyik csúcsteljesítménye.
A hatalomban lévőt pedig ellensúlyozza, hogy árgus szemmel figyeli a mindenkori középosztály. A középosztály ettől még szimpatizálhat valakivel, de a fő szerepe nem annak négyévenkénti újraválasztása. A fő szerepe a folyamatos éberség és érzékenység, amellyel a hatalommal való visszaéléstől magát és a teljes társadalmat óvja, végeredményben magát a hatalom birtokosát is védi saját maga hatalmi mámorától.
Ez akkor működik, ha a középosztálynak is van komoly hatása a választók tömegére. Ha nincs, a hatalom számára csupán egy zavaró tényező a középosztály, de nem ellensúly. Ezért hihetetlenül fontos a társadalmi nyilvánosság.
A demokrácia mint kormányzati forma az összes gondjával és lassúságával együtt a hosszú távú és fenntartható társadalmi békét szolgálja. Ez azért működhet, mert keretek közé szorítja a társadalmi feszültségeket. Ha ebből a működési körből kilépünk, az visszalépés a történelem korábbi, kegyetlen korszakai felé.
Éppen a középosztálynak a legkedvezőbb kormányzati forma a demokrácia, mivel így képes e társadalmi csoport a mindenkori hatalommal szemben ellensúlyt alkotni, aminek a haszonélvezője a társadalom maga. Ha működik ez az egyszerű dinamika. Nem szeretni, hanem csinálni kell a demokráciát, magunknak, magunkért, mindenkiért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.