A cseh legfelsőbb bíróság úgy véli, nem lehet elítélni Adolf Hitler hírhedt Mein Kampf (Harcom) című könyvének prágai kiadóját a fasizmus vagy a nácizmus népszerűsítése címén, mert ezek a mozgalmak már halottak.
Nem bűncselekmény a Mein Kampf kiadása?
A legfelsőbb cseh taláros testület ezt a döntését Michal Zítko prágai könyvkiadó perében hozta meg. Zítko Otakar II. könyvkiadója 2000-ben több mint tízezer példányban jelentette meg a „nácista bibliának” is becézett történelmi művet, mégpedig mindenféle kísérő- vagy magyarázószöveg nélkül. Később egy prágai kerületi bíróság ötéves próbaidővel feltételesen hároméves szabadságvesztésre ítélte a könyvkiadót. Ugyanakkor a kiadónak még kétmillió koronás büntetést is kellett volna fizetnie. Zítko azonban megfellebbezte a döntést arra hivatkozva, hogy ő történelmi dokumentumot adott ki, amelyhez nem szükséges kommentár. Az ügy azóta húzódik, s a felek fellebbezése útján került egészen a legfelsőbb bíróság elé.
A testület véleménye szerint Zítko a könyv kiadásával nem támogathatta a fasizmust vagy a nácizmust, mert ezek a mozgalmak már halottak. „A népszerűsítést nem vonatkoztathatjuk a hitleri nácizmusra, mert ez a mozgalom a maga eredeti formájában a Mein Kampf kiadásának idején (tehát 2000-ben) már nem létezett” – olvasható a bírósági döntés indoklásában. Ugyanakkor a testület az ügyet most visszautalta az alsóbb, a prágai városi bíróság hatáskörébe. Felhívta a figyelmet arra, hogy az előbb említett okok miatt meg kell vizsgálni, nem létezik-e valamiféle újnáci vagy rasszista mozgalom, amely a Mein Kampfot ideológiai forrásként használja.
Vezető cseh politikusok megdöbbenéssel fogadták a bíróság állásfoglalását, s egybehangzóan úgy vélik: a döntés hibás, mert a nácizmus és a fasizmus távolról sem holt mozgalmak.
– Ha valóban úgy döntött a legfelsőbb bíróság, hogy a nácizmus halott mozgalom, akkor ez számomra érthetetlen és elfogadhatatlan – nyilatkozta Stanislav Gross miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter. Megjegyezte: ha ez így lenne, akkor a rendőrségnek tétlenül kellene szemlélnie minden újfasiszta megmozdulást. – Én azonban továbbra is mindent megteszek annak érdekében, hogy a leghatározottabban elnyomjunk minden újfasiszta és újnáci jelenséget – szögezte le a miniszter.
Tomáš Sokol, a könyvkiadó védőügyvédje szerint a legfelsőbb bíróság döntése helyes, mert Zítko a Mein Kampf megjelentetésével semmiféle mozgalmat nem támogatott.
Csehországban eddig három alkalommal adták ki a Mein Kampfot, de mindig magyarázó jegyzetekkel ellátva. Zítko kiadását elsősorban azért bírálták, mert a szöveg ezúttal nem volt ellátva semmiféle magyarázó vagy kritikai jegyzettel. A könyvkiadó ezt azzal magyarázta, hogy a könyvet mint történelmi dokumentumot adta ki, amely amúgy is nyilvánosan hozzáférhető a könyvtárakban. Az első kiadás, amely a Mein Kampf német és cseh szövegét tartalmazta, rövid időn belül elfogyott. A cseh sajtóban is különféle vélemények láttak napvilágot azzal kapcsolatban, törvénysértésről van-e szó, vagy pedig a vitatott könyv történelmi dokumentumként szabadon terjeszthető. Az utánnyomás terjesztését azonban a hatóságok megakadályozták, és a kinyomtatott köteteket lefoglalták, míg Zítko ellen eljárás indult.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.